GTA 6’nın Yakın Gelecekte Çıkmayacağı Açığa Çıktı

Görüntü oyun bölümünün kıymetli temsilcilerinden Rockstar Games, 2019 yılının ikinci yarısından beri en çok da GTA 6 ile gündemde. Bugüne kadar ortaya atılan savlar, yaşanan sızıntılar ve Rockstar Games’in mana veremediğimiz halleri, dünyanın en tanınan oyun serisinin en yeni üyesinin yolda olduğunu düşündürdü. Fakat yaşanan yeni bir gelişme, GTA 6’yı bekleyen oyuncuların sonlarını zorlamaya yetecek üzere görünüyor.

Twitter’da “Yan2295” kullanıcı ismiyle çeşitli paylaşımlar yapan eski bir Rockstar Games çalışanı, oyunla ilgili gayriresmi açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamalardan anladığımız kadarıyla kendisine gelen sorulardan artık sıkılmış olan yazılımcı, artık sormayı bırakın diyerek ağzındaki baklayı çıkardı. Yan2295’in yaptığı açıklamalar hem uygun hem berbattı.

“Evet GTA 6 geliştiriliyor, fakat yakın bir gelecekte çıkmayacak”

Rockstar Games’in eski çalışanlarından olan Yan2295’e nazaran GTA 6 geliştiriliyor. Aslında biz bunu esasen biliyorduk. Sonuçta hiç olmayan bir şeyin bu kadar fazla konuşulması mümkün olan bir şey değildi. Hatta GTA 6’yı bekleyen çok önemli bir oyuncu kesmi, ortaya atılan argümanların kaynağının Rockstar Games olduğuna inanıyordu. Bu yüzden Yan2295’in bu açıklaması pek de sürpriz değil. Lakin temel sürpriz, oyunun çıkış tarihiyle ilgili.

Yaptığı açıklamalarda oyunun çıkış tarihi ile ilgili de konuşan Yan2295, oyunun ne vakit duyurulacağını ve ne vakit piyasaya sürüleceğini bilmediğini tabir ediyor. Öte yandan bir de ipucu veren eski Rockstar Games çalışanı, bunun yakın vakitte gerçekleşmeyeceğini söylüyor. Bu da demek oluyor ki GTA 6’yı uzunca bir müddet beklemek durumunda kalabiliriz.

Pekala ne vakit çıkacak bu oyun?

Rockstar Games, GTA serisinin son oyununu 2013 yılında, GTA 5 olarak piyasaya sürmüştü. Şirketin tarihine baktığımızda ise genelde 5 yıllık süreç görüyorduk. Yani GTA 6 isimli bu oyunun 2018 yılında piyasaya sürülmesi gerekiyordu. Lakin 2018 yılında yeni bir GTA oyunu yerine yeni bir Red Dead Redemption oyunu ile tanıştık. Rockstar Games, birinci sefer 2010 yılında piyasaya sürdüğü Red Dead Redemption’ın ikinci oyununu, 2018 yılında piyasaya sürmüştü.

Rockstar Games’in ne yaptığını bilmek mümkün değil. Fakat şirket, Red Dead Redemption 2’yi geliştirirken GTA 6’yı geriye atmış olabilir. Yani şirket, 2013 yılında piyasaya sürdüğü GTA 5’ten sonra GTA 6’ya değil de Red Dead Redemption 2’ye ağırlaşmış olabilir. Bu oyunu 5 yılda piyasaya süren şirket 2018 yılında da GTA 6 için çalışmaya başlamış olabilir. Şayet bu türlü bir şey olduysa ve Rockstar Games GTA 6’ya da 5 yıl verirse, bu oyunun 2023 yılında piyasaya sürülebileceğini düşünebiliriz. Anlaşılan o ki GTA 6’yı beklemek yerine oynamak için yeni oyunlar bulmak durumundayız…