Haberler ve İlgi Alanları Özelliği Yakında Windows 10’a Geliyor

Bir aylık ortadan sonra Microsoft nihayet Windows 10 için yeni özellikleri denemeye başladı. Microsoft, Windows 10 21H2 Build 21286 ile, vazife çubuğuna “Haberler ve İlgi Alanları” isimli yeni bir özellik getiriyor, bu da yakında haber başlıklarını birkaç tıklama ile okumaya başlayabileceğiniz manasına geliyor.

Şirket, tüm dünyadaki haberlere vazife çubuğundan süratli bir formda erişebileceğiniz özelliği sunmaya hazırlanıyor. Rastgele bir farklı uygulamayı açma zahmeti olmadan mevcut hava durumunu, anlık haber güncellemelerini, canlı spor yayınlarını ve en son aktiflikleri iki tıkla, süratli bir halde öğrenebileceğiz.

“Haberler ve İlgi Alanları” özelliği, Windows Arama ile Cortana’nın üzerine inşa edilmiş yapıda olmakla bir arada, her kullanıcı için şahsileştirilmiş içerikleri sunması beklenen bir haber besleme sistemi. Bu özelliğe, vazife çubuğundaki hava durumu simgesinin üzerine geldiğinizde erişilebiliyor. Birebir vakitte bu sistem, Windows 10’da varsayılan olarak aktif halde bulunuyor. Ayrıca Windows işletim sistemine yerleşik olduğundan büsbütün kaldırılması yahut devre dışı bırakılması da mümkün değil.


Haber Besleme Sistemi (Windows 10 Insider Build 21286)

Vazife çubuğunda bulunan hava durumu simgesinin üzerine geldiğinizde dinamik olarak şekillenen haber içerikleri ve günlük hava durumu raporunu inceleyebiliyorsunuz. Şayet yalnızca haber akışına ulaşmak istiyorsanız farklı bir simge oluşturup bu özellikten yeniden faydalanabilme imkanınız var. Görsellerde görüldüğü üzere her içerik çeşidi kutu halinde kategorilere ayrılmış. Tasarım olarak sadelik ve kolay bir kullanım benimsenmişe benziyor.

Microsoft, spor, hava durumu, cümbüş, siyaset ve daha fazlası üzere tanınan mevzularda başlıkları görüntülemek için Haberler ve İlgi Alanları haber besleme sisteminin rahatlıkla kullanabileceğini belirtiyor. Mevcut içerikleri beğenmediyseniz, kolay bir biçimde görüntülenmesini istediğiniz içerik çeşitlerini ayarlayabiliyorsunuz. Bunun yanında yapay zeka da ilgilendiğiniz haberlere emsal haberleri daha çok ön plana çıkarmaya çalışıyor.

Bu güncellemenin ne vakit geleceği konusunda net bir tarih yok ama aşikâr kalite standartlarını geçmesi durumunda aylık zarurî toplu güncelleme yahut yeni özellik tecrübesi paketi aracılığıyla herkese gönderilmesi mümkün.