Hangi İletileşme Uygulaması Kullanıcılar İçin Daha İnançlı?

Günümüzde birçok iletileşme uygulaması, ileti gönderirken uçtan uca şifreleme kullandıkları için nispeten inançlıdır. iOS sistemi, bu cins uygulamaları kullanmak için nitekim hayli sağlam olsa da, kullanıcıların taşınabilir aygıtlarına yönelik bir akın teşebbüsüyle karşı karşıya kalma risklerinin olduğunu hatırlamakta da yarar var. Android’de yerleşik bir Erişilebilirlik Hizmeti olduğundan durum iOS’tan biraz daha farklıdır.

Saldırganların, kullanıcı bilgilerini toplamak için bu hizmete ilişkin özellikleri kullandıkları bilinen bir gerçek. Bilhassa geçtiğimiz yıl Kaspersky bu standart fonksiyon kullanılarak anlık iletileşme programlarından gelen ve giden iletileri toplayan stalkerware’ların varlığını tespit etmişti.

Bu nedenle, Kaspersky ferdî bilgilerini korumak isteyen taşınabilir aygıt kullanıcılarına aşağıdaki kurallara uymalarını öneriyor:

  • Üçüncü taraf kaynaklardan iletileşme ve başka uygulamaları indirmeyin. Sadece resmi uygulama (program sitelerini) kullanmaya ihtimam gösterin.
  • Mümkün olduğunca, kullanıcı kontratlarını okuyun. Uygulamanın geliştiricisinin, kullanıcının ferdî bilgilerini üçüncü taraflarla paylaşabilecekleri konusunda açıkça uyardığı unsurlar olup olmadığını denetim edin.
  • Arkadaşlarınız tarafından gönderilmiş olsa bile, kuşkulu irtibatlara tıklamayın.
  • Mümkün olduğunca taşınabilir aygıtlarınızda güvenlik tahlillerini kullanmaya öze gösterin.

İndirilen uygulamaların hangi müsaadeleri talep ettiği konusunda dikkatli olun. Talep edilen müsaade ilgili uygulamanın fonksiyonunu yerine getirmesi için gerekli değilse, dikkatli olmak için bir neden vardır. Örneğin, el feneri uygulamasının çalışması için mikrofona erişime gerek yoktur.