Hangi uygulama ne kadar bilgimizi alıyor? (Video)

WhatsApp’ın hizmet şartlarını yenilemesiyle birlikte birçok kullanıcı farklı alternatiflere geçmeye başladı. Facebook, Twitter, Telegram, Facetune, TikTok ve Tinder üzere uygulamaların hangi bilgileri depoladığını inceledik.

Pekala uygulama müsaadeleri ile depolanan bilgi kullanıcılara nasıl yansıyor? Gelin daima birlikte bakalım.

Uygulama müsaadeleri kullanıcılar için ne kadar değerli?

ShiftDelete.Net YouTube kanalında farklı içerikler ile karşınıza çıkmaya devam ediyoruz. Bu videomuzda uygulamaların hangi dataları topladığını inceleyeceğiz. Dilerseniz kelamı daha fazla uzatmayalım ve sizleri görüntümüz ile baş başa bırakalım.

Rastgele bir uygulamayı indirdiğimizde yahut hizmet satın aldığımızda kullanıcı mukavelesini okumadan onaylıyoruz. Kullanıcı kontratlarında yer alan hususlar sebebiyle birçok ferdî bilgimiz depolanıyor ve birtakım şirketler depoladığı dataları partnerleri ile paylaşıyor.

Facebook, Instagram, WhatsApp, Spotify, Netflix, Uber, AirBnb ve Google Haritalar uygulamalarının hangi dataları depoladığını karşılaştırdık. Yüzde 70.59 ile Facebook birinci sırada yer alırken, Facetune yüzde 5.88 ile son sırada bulunuyor.

İsim, yaş, cinsiyet, e-posta, ırk, dini inanç, anlık pozisyon ve konut adresi üzere dataları kayıt altına alan Facebook, kullanıcıların bilgilerini bünyesinde bulunan öbür şirketler ile paylaşıyor.

Yalnızca e-posta ve telefon tipini depolayan Facetune, kullanıcılar ile ilgili en az datayı depolayan uygulamalar ortasında yer alıyor. Tenkit yağmuruna tutulan WhatsApp ise şimdilik e-posta, isim, telefon tipi ve taşınabilir numara üzere bilgileri depoluyor.

Spotify’ın bilgi depolama oranı yüzde 35.29 olarak belirlendi. E-posta, isim, yaş, mesken adresi, banka kartı bilgileri, taşınabilir numara, telefon çeşidi, ilgi alanları, kent ve hobiler üzere ferdî dataları depolayan firma, kullanıcıların müzik zevkini tespit edebilmek için kimi bilgileri işliyor.

FIRSAT ESERLERİ