Hangi uygulamalar, hangi bilgilerimize sahip?

Facebook çatısı altındaki anlık iletileşme platformu WhatsApp‘ın kullanım yönergelerini değiştirmesi, data kapalılığı tartışmalarını yine alevlendirdi. Toplumsal medyanın hayatımızın merkezine yerleşmesi, sanal ortamda bıraktığımız dijital ayak izlerimizi her zamankinden daha değerli kıldı. Biz de gündemin sıcaklığına kapılarak, toplumsal medya şirketlerinin bu mevzudaki siyasetlerini masaya yatırdık.

En çok şahsî data toplayan uygulamalar

Data kapalılığı, dijital dünyanın en değerli bahislerinden biri. İnternette ayak bastığımız ya da kaydolduğumuz her platforma o denli ya da bu türlü şahsî bilgilerimizi bırakıyoruz. Pekala, hangi toplumsal medya platformunun hangi bilgilerimize ne kadar oranda sahip olduğunu hiç merak ettiniz mi?

Dijital zımnilik ve güvenlik yazılımı Clario, dünyada farklı kesimlerden en çok kullanıcı bilgisi toplayan şirketleri araştırdı, fakat kestirim edebileceğiniz üzere bizim buradaki odak noktamız toplumsal medya şirketleri olacak.

Toplanan bilgiler ortasında isim, yaş, cinsiyet, e-posta, uygar durum, ırk, dini inanç, cinsel yönelim, maaş ve evcil hayvan sahipliği üzere pek çok bilgi bulunuyor. Alışılmış, bu bilgilerin her şirkete nazaran değiştiğini belirtmekte yarar var.

Listeye baktığımızda, birinci sırada yüzde 70,59 üzere hayli yüksek bir oran ile WhatsApp‘ın çatı şirketi Facebook‘u görüyoruz. Onu, yüzde 58,82 ile Facebook’un sahibi olduğu fotoğraf ve görüntü paylaşım platformu Instagram takip ediyor. Üçüncü sırada ise yüzde 55,88 ile pozisyon merkezli arkadaşlık uygulaması Tinder var.

Listenin aşağılarına yanlışsız göz gezdirdiğimizde, 28. sırada tanınan micro-blog platformu Twitter ile karşılaşıyoruz. Türkiye’de de geniş bir kullanıcı tabanına sahip olan uygulama, yüzde 20,59 oranında şahsî data topluyor.

Son günlerin tartışılan uygulaması WhatsApp ise listeye 45. basamaktan giriyor. Kullanıcı datalarının Facebook ile paylaşılmasını mecburî kılan yeni zımnilik yönergesi ile büyük reaksiyon çeken platform, yüzde 11,76‘lık bir data toplama oranına sahip.

FIRSAT ESERLERİ