HAVELSAN’dan WhatsApp’a rakip uygulama

Tüm dünyanın gündemine bomba üzere düşen WhatsApp mukavelesi, kısa bir mühlet içerisinde ülkemizde de çığ üzere büyüyen reaksiyonların odağı haline geldi. WhatsApp’in kullanıcılara zarurî tuttuğu mukavele sonrası birçok kullanıcı, WhatsApp alternatifi iletileşme uygulaması aramaya başladı. Bu gelişmeler sonucunda öne çıkan yerli bağlantı uygulamarına, bir yenisi daha eklendi.

En sağlam iletileşme uygulaması: HAVELSAN mesaj

HAVELSAN mühendisleri tarafından geliştirilen “HAVELSAN ileti”, dünyanın birinci beyaz kutu kriptografisine sahip inançlı irtibat ve iletileşme uygulaması olarak öne çıkıyor.

Öncelikle HAVELSAN‘daki çalışanlar tarafından kullanılmaya başlanan uygulama, çığ üzere büyüyen WhatsApp gündemi sonrası, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı ve Rekabet Kurumu’nda da kullanıma sunuldu.

Özgün kriptografi algoritmaları ile geliştirilen “HAVELSAN mesaj“, barındırdığı güvenlik teknolojileri ile dikkat çekiyor. Şahsî dataların korunması kapsamında üçüncü parti bireylerin bildirilerinizi ele geçirmesini engelleyen “mesaj” uygulaması, kurumsal bilgileri inançta tutuyor.

Ayrıyeten “HAVELSAN mesaj“nin dikkat çeken bir öbür özelliği de, Google Play yahut App Store üzere mağazalara ihtiyaç duymadan yüklenebiliyor ve güncelleme alabiliyor oluşu. Mesajlaşmanın yanı sıra sesli ve manzaralı irtibat de sağlayan “mesaj“, medya paylaşımını da destekliyor.

Yerli bağlantı uygulamasının, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından yayınlanan, Bilgi ve İrtibat Güvenliği Rehberine uygun olarak geliştirildiğini söyleyen HAVELSAN Genel Müdürü Dr.Mehmet Akif Nacar, “HAVELSAN mesaj, kullandığı Beyaz Kutu Kriptografi Kütüphanesi sayesinde yüksek düzeyde yazılımsal güvenlik ile bilgilerin inançlı bir halde iletilmesini ve saklanmasını sağlamaktadır. Bu özelliği ile “ileti”, güvenlik açısından öbür anlık iletileşme uygulamalarından bir adım öne çıkmaktadır. Uçtan uca irtibat güvenliğini sağlamakla birlikte, bilgi güvenliği kapsamında kurumların kendi sunucularına heyetimi yapılabilen mesaj uygulamasında, irtibat güvenliğine dair ekstra tedbirler alındı. Merkezi idare paneli aracılığı ile kullanıcı ve küme idaresi, kurumsal küme oluşturma üzere süreçler kurum tarafından gerçekleştirilirken, kurumlara kendi süreçlerini yönetme fırsatı da verilmektedir. HAVELSAN mesaj, kurumların bünyesinde yer alan sistemler ile inançlı biçimde entegrasyon yapma dayanağıyla, yaşamakta olduğumuz teknoloji çağında şahısların süratli irtibata geçmesine ve çalışma hayatında verimliliğin artmasına imkan sağlamaktadır.” dedi.

FIRSAT ESERLERİ