Honor, Huawei sonrası birinci telefonunu satışa sundu

Honor, Huawei‘nin şirketi Shenzhen merkezli Çinli ortaklar konsorsiyumuna satmasından bu yana birinci sefer yeni Honor V40 5G amiral gemisi telefonunu satışa sundu. Şimdilik Çin’e özel olan eserin “View” markası altında dünyanın geri kalanına satılması bekleniyor.

V40 5G, Huawei zıddı yaptırımların tesirini önleyebilir

120 Hz ekran yenileme suratı bulunan V40, 6.72 inç OLED ekrana sahip. MediaTek Dimensity 1000+ işlemciden gücünü alan amiral gemisinde 50 megapiksel kamera sensörü yer alıyor. 66W‘a kadar kablosuz şarj takviyesi bulunan telefon 4.000 mAh pil kapasitesine sahip.

Huawei, Kasım ayında “muazzam baskı” ve kâfi sayıda tedarik zinciri sağlamadaki zorluk nedeniyle Honor’u sattığını duyurdu. Honor, Huawei’den bağımsız olarak işletilirken, HiSense‘in Kirin işlemcileri üzere teknolojisinin birden fazla için ana şirkete güveniyordu. Bu durum Honor‘a, ABD şirketlerinin Huawei ile iş yapmasını yasaklayan ABD yaptırımları ile birebir derecede sert vurulduğu manasına geliyor.

Öte yandan Honor V40 5G ‘nin Kasım ayından beri geliştirildiği düşünülüyor. Huawei’nin Honor’dan vazgeçmesi, otomatik olarak V40’ın memleketler arası “View 40” versiyonunun Google hizmetleriyle birlikte gönderilebileceği manasına geliyor.

Bu durumun Honor için, Google’ın bulunmadığı Çin dışında Play Store ile rekabet edemeyen Huawei AppGallery‘e güvenmek zorunda kalmanın büyük dezavantajı olmadan, Batı pazarında telefon satmasına imkan tanıması bekleniyor.

Honor’un Huawei’den bağımsız olarak piyasaya sürdüğü birinci amiral gemisi V40 5G, 8GB RAM ve 128GB depolama ile 550 dolardan başlayan fiyatlar ile Çin’de satışa çıktı.

Yeni telefonun dış pazara ne vakit sunulacağı ise şu an için aşikâr değil.

FIRSAT ESERLERİ