HSBC, Bitcoin Yatırımcılarını Engelleme Kararı Aldı

Kripto paralar bilhassa son devirde gerçekleştirdikleri önemli artışla birlikte tekrar gündem oldu. Bitcoin, rekor üstüne rekor kırarken daha da yükselmeye devam edeceğini düşünenlerin sayısı bir oldukça fazla. The Times’a nazaran ise birtakım bankalar kripto paralara temkinli yaklaşmaya devam ediyor.

Dünyanın en büyük bankaları ortasında yer alan HSBC, kripto para borsalarına para transferine müsaade vermeyecek. Ayrıyeten bu borsalardan para gelmesi de engellenecek. Bu alanda HSBC’nin tedbirleri sert olsa da öteki bankalar da kripto paraya pek sıcak yanaşmıyor.

Kripto para yatırımı zorlaştı

Kripto para yatırımı için pek çok kişi banka hesaplarını ve kriptoları kullanıyor. Kripto para borsaları için pek çok banka yatırımcıların cari hesaplarından para transferine müsaade verse de, kredi kartlarından para çekerek kriptolara giriş yapabiliyor.

Kripto para almak için bir kripto para borsasını kullanmak gerekiyor. Banka havalesi ya da bir kart kullanarak hesabınıza para yatırıyorsunuz. Sonrasında da hesabınıza yatırdığınız para karşılığında kripto para alabiliyorsunuz. Bu kripto paraları sattığınızda da hesabınızdaki bakiyeye eklenir ve banka hesabınıza çekebilirsiniz. Kimi bankalar ise buna müsaade vermeyecek.

The Times’ın 9 Ocak tarihli raporunda, İngiltere’nin en büyük bankaları ortasında yer alan HSBC’nin kripto para ünitesinin rekor kıran rallisinden sonra Bitcoin yatırımcılarının yararlarını nakit olarak çekmesine müsaade vermeyeceği açıklandı.

İngiltere’de kripto aksiliği devam ediyor

İngiliz bankacılık kurumları yıllardır kripto paralara karşı sıkı siyasetler güdüyor. HSBC ve Barclays, bir kripto para borsasında süreç yapan bir İngiliz yatırımcının hesaplarını da bloke etmişti.

Kripto para piyasalarındaki en değerli çekincelerden biri ise kara para aklanmasına yönelik tasalar. Öte yandan değerli bankalardan HSBC, JPMorgan, Chase ve diğer büyük bankaların, Eylül ayında ortaya çıkan FinCEN belgelerine nazaran hatalıların 2 trilyon doların üzerinde para aklamasına yardımcı oldu.

Bitcoin’de düşüş eğilimi başladı

HSBC üzere büyük bir bankanın bu kararının akabinde Bitcoin yatırımcıları da daha temkinli yaklaşmaya karar vermiş görünüyor. Dün gece 41 bin 500 doları bulan Bitcoin, şu sıralar yüzde 38 bin 350 dolardan süreç görüyor.