Huawei, HiCar için Yeni Bir İştirak Duyurusu Yaptı

Huawei, ABD yaptırımlarının tesirlerinin akabinde akıllı telefon kesiminde keskin bir düşüşle karşılaşmıştı. Lakin bu, şirketin üretkenliğini asla durdurmadı. Güçlendirilmiş ambargo tesirleriyle karşı karşıya olmasına karşın, şirket HiCar ile araba sanayisinde kendine yer edinmeyi hedefliyor. Bugün çıkan bir rapor, şirketin yeni bir akıllı arabası olan HiCar projesini başlatmak için öbür bir marka ile işbirliği yaptığını belirtiyor.

ChinaStarMarket raporuna nazaran Çinli teknoloji devi, HiCar isimli akıllı araba projesi için BAIC Blue Valley ile iştirake girişti. Duyuru bugün erken saatlerde bir konferans sırasında yapıldı. Bu işbirliği görünüşe nazaran 28 Ocak 2020 tarihinde başlamış lakin resmi duyurusu yeni yapıldı. Yani Huawei ve BAIC Blue Valley, bu yılın birinci yarısında yeni bir akıllı araba tanıtımına hazırlanıyor olabilir.


HiCar’ın Akıllı Ekranı

Şu anda bu iştirak ya da akıllı otomobil ile ilgili daha ayrıntılı bilgi maalesef yok. Raporda BAIC Blue Valley’in Huawei akıllı arabasının yazılım sistemlerini ve gerisindeki araştırma ve geliştirmeyi üstleneceği belirtildi. Ayrıyeten BAIC Blue Valley, yeni akıllı arabanın gerisindeki ICT teknolojisi ve bulut bilişim sistemlerinden de sorumlu olacak.

Huawei, HiCar teşebbüsü altında HarmonyOS’u içeren dünyanın birinci arabasını piyasaya sürmek için Çinli araba üreticisi BYD ile misal formda paydaşlık yapmıştı. Hatta söylentilere nazaran BYD araba modülleri ve sistemleri yapmaya başlamak için planları hazırlamıştı.


HiCar

Bilmeyenler için bahsedelim; BAIC Blue Valley, dünyanın dört bir yanından öbür büyük araba markaları ile işbirliği yapan Pekin merkezli bir elektrikli araç üreticisi. Bu nedenle, ağ oluşturma ve yazılım sistemleri konusunda hayli uygun bir tecrübesi olan şirketin tıpkı ülkede Huawei üzere bir dev firmayla iştirak yapması, araba bölümünde neleri değiştirebileceği konusunda hudutları zorlayacaktır.