Huawei ismine 2021 için korkutucu tablo açıklandı

Çinli teknoloji devi Huawei, 2 yıldır ABD’den gelen ‘ambargo‘ uygulamasıyla karşı karşıya kalıyor. 2020 yılında 170 milyondan fazla akıllı telefon satan markanın bu ambargodan pek de ziyan gördüğü söylenemez. Fakat 2021 yılı için Tayvanlı TrendForce, Huawei akıllı telefon satışları için bir ‘çakılma‘ beklendiğini açıkladı.

TrendForce’dan ‘Huawei, 7. sıraya kadar gerileyecek’ kestirimi geldi

Huawei, 2020 yılı boyunca akıllı telefon satış sayıları ile listenin zirvesindeki markalardan biri olmayı başardı. 170 milyondan fazla satış yapan şirketin, 2021 yılında ise büyük bir düşüş yaşayacağı ve 45 milyon telefon satacağı ön görüldü.

Huawei akıllı telefon satışları, TendForce tarafından iddia edildiği üzere bir düşüş yaşarsa, marka rakiplerinin hayli gerisinde kalacak. Huawei, 45 milyon adet telefon sattığı durumda ‘en çok satan markalar’ listesinde yedinci sıraya gerileyecek. Tabloyu aşağıda görebilirsiniz.

TrendForce’un tarafından oluşturulan 2021 akıllı telefon satışları tablosunda dorukta ise Samsung yer alıyor. Güney Koreli firmanın 2021 yılında satış sayılarını biraz daha artırarak doruktaki yerini muhafazası bekleniyor. Huawei için beklenen tablonun bilakis; Xiaomi ve OPPO tarafında satış sayılarının önemli oranda yükselmesi beklentiler ortasında yer alıyor. Vivo’nun da satış istatistiklerini; 110 milyon adetten, 145 milyona çıkaracağı ön görülüyor

Ayrıyeten Xiaomi’nin akıllı telefon satış sayısını 198 milyona çıkararak, Huawei’nin elindeki üçüncülük unvanının yeni sahibi olacağı varsayım ediliyor.