Huawei şaşırtıyor: BlackBerry’den 90 patent

Akıllı telefon üreticileri patent alma tarafında kıyasıya rekabet ederken Huawei’den değişik bir atılım geldi. Huawei BlackBerry’den 90 patent aldı. Söylenene nazaran bu patentlerin büyük bir kısmı güvenlikle alakalı.

Huawei BlackBerry’den 90 patent satın aldı

Huawei’in akıllı telefonları, Android telefonlar ortasında kıymetli bir noktada bulunuyorken bir anda 2019 yılında ABD ile problemler yaşamaya başladı. Daha sonrasında şirket muhakkak kısıtlamalar ile karşılaştı ve farklı senaryolar üzerinden kendi işletim sistemini, işlemcisini ve pek çok ‘Huawei imzalı’ adımlarını atmasıyla dikkat çekti. Çin merkezli teknoloji şirketi artık ise değişik bir sorun ile gündemimize giriyor.

Kanada’da yayın hayatına devam eden The Globe and Mail, ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’nden (ABD PTO) gelen kayıtların fikri mülkiyetin yani patentlerin devredildiğini doğruladığını aktarıyor. BlackBerry’nin CFO’su da bu haftanın başlarında ortaya çıkan raporda benzeri şeyler söylüyor.

Husus hakkında şu an için resmi bir açıklama elbette bulunmuyor lakin BlackBerry’ye nazaran bu patentlerin bir kısmı ABD’de alınan patentlerle ilgili. Bunu yanı sıra bir patent avukatına nazaran, yapılan bu satın alma atılımının içinde güvenliğe ek olarak temel fonksiyonlar hakkında da özellikler bulunuyor. Örneğin, metinlerin telefonun istikametine nazaran nasıl sunulacağı ve GPS datalarının nasıl elde edildiği üzere.

BlackBerry CEO’su John Chen, şirketin artık akıllı telefon işiyle ilgilenmediğini rotasını yazılım dünyasına çevirdiğini duyurmuştu.

FIRSAT ESERLERİ