Huawei’nin yeni işlemcisi Kirin 9010 sızdırıldı

Huawei, Kirin 9000 işlemci ile birinci 5nm teknolojisinin kullanıldığı Android aygıtları piyasaya sürdü. Bugün, Huawei Kirin 9010 işlemcinin 3nm teknolojisi ile üretileceği sızdırıldı.

Huawei Kirin 9010, 3nm teknolojisi ile üretilecek

Geçtiğimiz günlerde Kirin işlemcili Huawei dizüstü modeliyle ilgili birtakım bilgiler sızdırıldı. ARM tabanlı işlemcilerin daha fazla kıymet kazanmasıyla birlikte işlemci firmaları yeni üretim teknolojileri üzerine ağırlaşmaya başladı.

Birinci 5nm teknolojisine sahip işlemciler ile gündeme gelen ve birçok firmaya bu mevzuda öncülük eden Huawei, bu sefer 3nm işlemci ile gündeme geldi. Geliştirilen işlemci, düşük nm kıymeti sayesinde daha az güç tüketimiyle karşımıza çıkacak.

Snapdragon 888 Plus modelinin de 3nm teknolojisiyle üretileceği ve 2021 yılının sonlarına gerçek tanıtılacağı sav ediliyor. Ayrıyeten Samsung’un da 4nm teknolojili işlemcileri atlayarak 3nm üretim sürecine dahil olduğu sızdırılan bilgiler ortasında yer alıyor.

Geçtiğimiz aylarda Mate 40 ailesinin son Kirin işlemcili aygıt olacağı ortaya atılmıştı. Bugün sızdırılan bilgilere nazaran şirket işlemci üretimine devam edecek. Huawei, birinci 3nm işlemciye sahip akıllı telefonu bu yıl piyasaya sürecek.

Kirin 9000 ile gelmesi beklenen Huawei P50 modelinin akabinde Mate serisinin Kirin 9010 ile karşımıza çıkacağı belirtiliyor.