Hubble, Neptün’deki Bir Fırtınanın Manzaralarını Paylaştı

Güneş Sistemi’nde yer alan gezegenlerin en mavisi olan Neptün’de yaşanan fırtınalar, gezegenimizde gördüğümüz fırtınalardan daha güçlü oluyor. Gezegende fırtınaların oluşması, büyümesi ve dağılması 2 Dünya yılı sürüyor.

Bilim insanlarının 2 yıl evvel keşfettiği bir fırtına ise bu yapıya pek uymuyor. Bu fırtına zayıflama evresinde döngüyü bilakis çevirdi ve hâlâ Neptün atmosferinde gözlemlenebiliyor. Atlantik Okyanusu’ndan daha büyük olan bu fırtına bir sefer daha görüntülendi.

Hubble’dan yeni imgeler

Bu fırtına birinci olarak 2018 yılında Hubble Uzay Teleskobu tarafından gözlemlenmişti. Gezegenin kuzey yarım küresinde gerçekleşen fırtınanın başkaları üzere vakitle dağılması bekleniyordu. Geçen yıl yapılan gözlemlerde ise fırtınanın ekvator bölgesine yanlışsız hareketlendiği söz edilmişti.

Ağustos 2020’de gelen müşahede sonuçları ise fırtınanın, yine eski bölgeye hakikat döndüğünü ve alanının da iki katına çıktığını gözler önüne serdi. Bilim insanları yaptıkları açıklamalarda bu yeni döngünün daha evvel görülmediğini söyledi.

Aslında Neptün’ün yapısını düşündüğümüzde gezegenin daima olarak fırtınalar yaşaması epeyce olağan, hatta beklendik bir durum. Tekrar de Dünya’dan bakınca Neptün’de bu türlü fırtınalar olması pek iddia edilmiyordu.

Neptün fırtınaları sürpriz olmuştu

Masmavi bir bilye üzere düşünülen Neptün’ün içinde kopan fırtınalardan fakat 1989 yılında, Voyager 2 uzay aracının gezegene yaklaşmasıyla haberimiz olmuştu. Hatta gezegen üzerinde, Jüpiter’in büyük kırmızı noktasına misal bir fırtına merkezi olduğu ortaya çıkmıştı. Bu noktaya Büyük Kara Nokta ismi verilmişti.

Daha sonra bu noktanın kaybolduğu ve diğer fırtına merkezlerinin de ortaya çıktığı gözlemlenmişti. Gezegenin atmosferinde daima olarak fırtınalar koptuğu için bir noktadan sonra fırtına merkezlerine de daha olağan isimler verilmeye başlanmıştı. Yeni manzaralarda yer alan fırtına, döngüleri bozan yapısıyla bu gezegen hakkında keşfedilecek çok şey olduğunun da hatırlatıcısı oldu.