Hyundai, Çin’de tesis kurmaya hazırlanıyor

Hyundai Çin‘de yakıt hücresi sistemi üretim tesisi kuracak. Çin‘in Guangzhou kentinde inşaa edilecek tesisinin inşaatı Mart ayında başlayacak.

Üretim tesisi kurmak için yatırım muahedesi imzalandı

Güney Koreli firma Cuma günü hususla ilgili açıklama yaptı. Hyundai, Hyundai Motor Group ‘un Çin‘in güneyindeki Guangdong eyaleti hükümeti ile ülkedeki birinci denizaşırı yakıt hücresi sistemi üretim tesisini kurmak için yatırım muahedesi imzalandığını söz etti.

Automaker kümesi, yıllık 6.500 yakıt hücresi sistemi kapasiteli Guangzhou kent tesisinin inşaatının Mart ayında başlayacağını bildirdi. Mart ayında başlayacak inşaatın 2022’nin ikinci yarısında tamamlanması hedefleniyor.

Proje ile ilgili yapılan açıklamada “Guangzhou fabrikası, Çin’in süratle gelişen hidrojen sanayisinde teknolojik liderlik pozisyonu teminat altına almak için kümenin yakıt hücresi sistemi üretimindeki kapsamlı uzmanlığından yararlanacak” denildi.

Hyundai Motor Co ve Kia‘yı içeren Hyundai Motor Group, yatırım fiyatını söz etmedi. Fakat, Guangdong‘un hidrojenle ilgili projelerine katılmak için Çin‘li firmalarla çalışacağını da ekledi.

Aralık ayında Hyundai, hidrojen yakıt hücresi sistemlerine adanmış bir marka olan HTWO‘nun, Ekim ayında İsviçre‘deki müşterilere birinci yedi hidrojenli kamyonunu teslim ettikten sonra yapılan işi artırmak maksadıyla başlattığını da tabir etti.

Ek olarak, hidrojen metan, kömür, su ve hatta çöp üzere çeşitli kaynaklardan yapılabildiğinden, muhtaçlığı olan su ve ısıdır.

FIRSAT ESERLERİ