Identify, Türkiye’den Teknoloji İhraç Edecek

Teknopark İstanbul’da konumlandırdığı Ar-Ge ofisinde çalışmalara başlayan şirket; bankacılık-finans, sigorta, telekomünikasyon, e-ticaret, oyun ve araç kiralama üzere bölümlerde faaliyet gösteren kurumlara regülasyonlara uygun olarak Uzaktan Müşteri Edinimi ve Müşteri Tanıma (KYC) tahlilleri sunacak. Identify, Türk-Alman mühendis ve uzmanlardan oluşan grubuyla geliştirdiği identify IMPaaS platformu ile uçtan uca müşteri tanımlama, müşteri tanıma üzere kritik süreçleri yönetip kıymetlendirme imkanı sunuyor. Ar-Ge gücü ve uzman takımıyla son 3 yılda Almanya’da alanında önder olan Identify, Türkiye’yi nitelikli Ar-Ge mühendislerinden oluşan bir yazılım üssü haline getirmeyi ve buradan tüm dünyaya teknoloji ihraç etmeyi hedefliyor.

Tüm dünyada dijitalleşme büyük bir süratle sürerken uzaktan müşteri tanıma tahlilleri de pek çok ülkede neredeyse tüm kesimler için kritik hale geliyor. Gerçekten ülkemizde de müşterilerin dijital yollarla tanınması ve edinilmesi noktasında regülasyonlar hayata geçiriliyor. Müşteri Tanıma (KYC) düzenlemeleri bankalar, ödeme, kripto para ve sigorta şirketleri üzere finansal hizmet sunan şirketler için epeyce kıymetli bir düzenleme olarak öne çıkıyor. KYC ile finans kuruluşları, yeni bir müşteri hesabı açmadan evvel uygulayacakları denetim prosedürleriyle gelecekte karşılaşabilecekleri riskleri tespit edebiliyor.  KYC, kurumla birinci kere etkileşime geçen bir bireye uygulanan kimlik, doküman ve biyometrik tanıma süreçlerinin bütününü kapsıyor. Bugün mali kabahat ve kara para aklama ile uğraşta kıymetli ve gerekli bir öge olarak öne çıkan KYC, kurumun müşteri doğrulama ve dijital hizmet verme üzere öbür basamaklarında daha uygun performans göstermesinin de birinci adımı olarak kabul ediliyor.

Neslihan Özbuğutu Ortakasapbaşı ve Taner Ortakasapbaşı’nın 2009’de Almanya’da kurdukları Business Service Solution GmbH (BSS)’nin uzaktan kimlik tespitlerinde yaşadığı problemleri ve uzaktan kimlik tespitindeki düşük muvaffakiyet oranlarını ortadan kaldırmak üzere kurdukları Identify, bugün alanında Almanya’nın en kıymetli teknoloji şirketleri ortasında yer alıyor. 2017 yılında Almanya’da kurulan şirket, Türkiye’deki yapılanmasıyla gerek regülasyonlar gerekse kurumların dönüşümünde etkin bir rol üstlenmeyi hedefliyor. Almanya pazarında kendini kanıtlamış teknolojisi, takımın uzman deneyimi, müşteri odaklı çalışma prensibi ve girişimcilik ekosistemindeki tecrübeli kurucuların ödeme sistemleri ve B2B kesim deneyimleri, Identify’ın Türkiye pazarında gördüğü ilginin nedenleri ortasında yer alıyor.

“Türkiye’deki pazara tahlil ve hizmetlerimizden evvel tecrübemizle katkı sunuyoruz.”

“Müşteri Tanıma (KYC) noktasında maddelere uyumlu tahliller Türkiye için şimdi doğum sürecinde” diyen Identify Kurucu Ortağı Taner Ortakasapbaşı: “Identify olarak Türkiye’deki pazara tahlil ve hizmetlerimizden evvel tecrübemizle katkı sunuyoruz. Almanya’da hali hazırda çok talep gören bir tahlili Türkiye’de kurumlara bu özgüvenle sunuyoruz. Ayrıyeten KYC noktasındaki deneyimlerimizi resmi kurumlarla âlâ niyetle paylaşan bir regtech şirketi olarak KYC düzenlemelerinin Türkiye’de yerleşmesinde ve sağlıklı bir halde uygulanmasında kıymetli bir paydaş olmayı dilek ediyoruz.  Türkiye’de yasalar şimdi oluşmakta ve pazarda pek çok belirsizlik varken Avrupa Birliği üyesi olan, dijital müşteri tanıma ve edinimi konusunda maddeleri daha oturmuş bir pazar olan Almanya’da edindiğimiz tecrübesi, Türkiye’ye taşımaktan büyük bir memnunluk duyuyoruz.” diyor.

“Türkiye’de KYC5 için hazırız”

“Türkiye’de birçok şirketle ve bankayla görüşüyoruz” diyen Neslihan Özbuğutu Ortakasapbaşı ise kelamlarını şöyle sürdürüyor: “KYC5, görüntü ile uzaktan görüşme yoluyla gerçek müşteri temsilcisi ile kimlik tespiti gerçekleştirilmesini mümkün kılıyor. Türkiye’de de KYC5’e geçiş BDDK’nın taslak bildirimine nazaran 1 Mart 2021 itibariyle uygulanmaya başlayacak. Identify olarak bugüne kadar Türkiye’de pek çok kurum ve kuruluşla görüştük. Şimdi taslak bildirimin tam olarak ne olduğuna dair görüş birliği oluşmamış olsa da ilgililerin bu teknolojiyi uygulama isteğinin epey yüksek olduğunu gözlemliyoruz. Birkaç ay sonra daha net bir regülasyonla pazar süratle gelişecektir. Biz burada aslında pazarı eğiterek büyümeye de odaklanıyoruz. Almanya’da edindiğimiz deneyimlerimizle ve çözümümüzle Türkiye’de yeni bir başlangıç yapıyoruz. Türkiye’deki gelişmiş fintech ekosistemi bize yararlı iş birlikleri sunacak, biz de edindiğimiz deneyim ve tahlillerimizle bu yeni ekosisteme katkı sunmak hatta taraf verenlerden biri olmak istiyoruz.”

Türkiye nitelikli Ar-Ge mühendislerinden oluşan bir yazılım üssü olacak

Müşteri tanıma ve edinimi süreçleri odağında yasal düzenlemelere uygun olarak; emniyetli, kolay ve süratli bir tahlil sunduklarını tabir eden Identify Türkiye Genel Müdürü Ali Haydar Ünsal ise: “Identify Türkiye olarak ülkemizde hem kurumlar ortasında hem de kurum ile son kullanıcı ortasındaki müşteri tanıma ve edinimi süreçlerinde paha yaratacağız. Bu süreçleri epey kolaylaştıracağız. Lakin bu işi çok yeterli anlatmamız gerekiyor. Yaptığımız iş, ekrandan bir müşteriyle imajlı konuşmayı sağlamak yalınlığında değil! Asıl bahis, regülasyonun belirlediği tüm gerekliliklerin kanunlara uygun halde, inançla ve süratle gerçekleştirilmesini ve sürdürülebilir olarak yönetilmesini sağlayacak bir tahlil sunabilmek. Bu doğrultuda, Türkiye’de yakın vakitte yürürlüğe girecek regülasyonla uyumlu olan platformumuz daima gelişime de açık. İster yasa gerektirsin ister kullanacak şirketin talebi olsun hedeflenen her yeniliği platformumuza çok kısa müddette dahil edebiliyoruz. Dijital dünyanın gerektirdiği süratli ve esnek bir yapıya sahibiz. Türkiye’de pazarın gelişimi için çalışmalarımızı ağırlaştırıp şirketimizi nitelikli Ar-Ge mühendislerinden oluşan bir yazılım üssü haline getirmek istiyoruz. Böylelikle ülke ekonomimize istihdam noktasında kıymetli katkılar sunacağız. Öte yandan Türkiye’deki Ar-Ge merkezimizde geliştirdiğimiz çözümümüzü Avrupa ülkelerine ve dünyaya ihraç ederek yeniden ülkemize ekonomik katkılar sunacağız.” diyor.

Identify tahlili nasıl bir teknolojiye sahip?

Identify tahlili, “container’ mimarisi ile kolay ölçeklenebiliyor ve asgarî fizikî sistem ihtiyaçları ile çalışıyor. iOS, Android platformlarında ve web tarayıcılar üzerinde çalışabiliyor. Rakiplerine nazaran teknolojik olarak daha yeni ve şimdiki bir tahlil sunarken Almanya’da halihazırda kullanılan ve kendini kanıtlanmış bir tahlil olduğu ve bu vakte kadar çok sayıda kimlik tespiti (ident) yaptığı için yüksek performans ve doğruluk oranı ile çalışıyor. Tahlilin ardındaki iş süreçleri müşteri memnuniyeti yaratmak ismine daima geliştiriliyor. Ayrıyeten tahlilde verimli bir müşteri seyahati için en yeni UX kabullerine nazaran dizaynlar geliştirilmeye devam ediliyor. WebRTC, GoLang, PHP, Javascript, Kotlin, Swift üzere teknolojileri barındıran Identify tahlili, küresel güvenlik standardı olan PCI/DSS uyumluluğuyla dolandırıcılık riskini en aza indiriyor.  Son kullanıcıya ilişkin tüm bilgiler güvenliği kanıtlanmış teknolojiler ile saklanıyor. Bu bilgilere tüm erişim timestamp ile sağlanabiliyor. Görüntü ile kimlik doğrulama etabı ise E2E şifreleme ile sağlanıyor.

Identify müşterileri kendi müşterilerinin KYC datalarını platformda kolaylıkla yönetebiliyor ve regülasyona uyumlu olarak işleyebiliyor. Identify; kimlik doğrulamanın yanı sıra NFC üzerinden kimlik kartlarının çiplerini okutabiliyor ve OCR üzerinden MRZ ve öteki datalarını alabiliyor. İş modeli yalnızca gerçek şahıslar üzerine konseyi olmayan platform, hukukî bireylerle yani B2B şirketlerle de çalışabiliyor. Identify tıpkı vakitte şirketlerin müşterileriyle itimat inşa etmesinde de kritik bir rol oynuyor. Örneğin; Identify’la çalışan bir markanın dijital ortamdan gelen müşterileri birinci olarak görüntü kimlik doğrulama yapan gerçek kişiyi, yani kimlik tespiti yapan çalışanı görüyor. Buradaki birinci tecrübe çok kıymetli ve müşterilere en düzgün hizmeti sunmaları gerekiyor. Bu da Identify ile mümkün hale geliyor.