İngiltere, Nvidia’nın ARM’yi satın almasını araştırıyor

GPU üreticisi Nvidia, geçtiğimiz aylarda İngiltere menşeili ARM‘yi satın almıştı. ARM, yarı iletkenler ve çip dizaynlarıyla kesimde ismini duyurmuş bir firmadır. Aslında ARM, işlemci üretimi yapmayan, yalnızca işlemcileri tasarlayıp başka üreticilere bu dizaynları satan bir firmadır.

İngiltere, gerekli görürse Nvidia’nın mutabakatını engelleyebilecek

ARM, Birleşik Krallık‘ta 3 bin bireye istihdam sağlıyor. İngiltere bu satın almada istihdam sağlanan bireylerin haklarını değil, eser fiyatlarını ve eserlerin kalitesini denetleyecek. İngiltere Rekabet ve Piyasalar Kurumu, İngiltere’nin antitröst maddelerini ihlal ettiğini tespit ederse Nvidia‘nın muahedesini engelleme gücüne sahip olacak.

İngiltere Rekabet ve Piyasalar Kurumu lideri Andrea Coscelli yaptığı açıklamada, “Çip teknoloji sanayisi milyarlarca dolar bedelinde ve günlük hayatımızda kullandığımız birçok eser için kritik ehemmiyete sahip. Muahedenin tesirini dikkatlice pahalandırmak ve tüketicilerin daha değerli yahut daha düşük kaliteli eserlerle karşılaşmamasını sağlamak için, dünya çapındaki öbür rekabet yetkilileri ile yakın işbirliği içinde çalışacağız.” kelamlarına yer verdi.

ARM, 2016 yılında Japon Softbank tarafından 32 Milyar dolara satın alınmadan evvel bağımsız halka açık bir şirketti. Eylül 2020‘de Nvidia, ARM’yi devraldığını duyurdu. Bu devralmadan kısa bir mühlet sonra ARM CEO‘su Simon Segars, muahedenin dünyadaki öteki rekabet düzenleyiciler tarafından onaylanmasının 18 ay kadar süreceğini söyledi. ARM, akıllı telefonlar ve tabletler üzere taşınabilir aygıtlar için çip tasarlar ve lisanslamasını yapar. ARM’nin yaptığı dizaynları Qualcomm, Samsung ve öbür birçok üretici ile birlikte Apple, A14 ve M1 Mac işlemcilerinde kullanıyor.