İngiltere’de fiyatsız dağıtılan laptoplarda ‘virüs’ paniği

Her ülke gereksinim sahibi öğrenciler için birtakım takviyeler sunuyor. İngiltere hükümeti de yaklaşık 800 bin kadar dizüstü bilgisayar ve tableti gereksinim sahibi öğrencilere dağıttı. Kısa müddet evvel fiyatsız dağıtılan bu aygıtlarda Rusya merkezli sunuculara bağlı virüslerin bulaştığı ortaya çıktı. Şu ana kadar 800 bin öğrenciye ulaşan bu aygıtların makûs maksatlı yazılım içermesi epey bahtsız bir durum olarak kayıtlara geçiyor. İngiliz hükümeti çabucak harekete geçtiğini duyurdu.

Berbat maksatlı yazılım fiyatsız dağıtılan bilgisayarlarda görüldü

BBC tarafından aktarılan habere nazaran bilgisayarlardaki birinci açığı öğretmenler fark etti. Bradford okuluna gönderilen aygıtlarda bulunan kuşkulu belgelerin varlığını internet üzerinden forumlardan paylaşan öğretmenler, İngiltere’deki Eğitim Bakanlığı’nın(DfE) harekete geçmesini sağladı.

Mevzu hakkında araştırmanın ivedilikle başlatıldığını bildiren haberde, Rusya’daki sunucularla kontaklı olduğu saptanan makûs gayeli yazılımın öğrencilere verilen laptop ve tabletlerdeki dataları toplayabileceği söyleniyor.

Bir yetkiliye nazaran husus fark edildiği üzere çabucak tahlil yolları üzerine odaklanıldı. DfE yetkilileri kelam konusu açığın olduğu öğrencilerle iletişeme geçiyor. Şu an için çok az sayıda bilgisayarda bu yazılımsal açığın olduğunu belirten yetkililer, duruma kısa müddette müdahale ettiklerini söylüyor.

Bunun yanı sıra birinci etapta bu olay, forumlarda paylaşıldı ve oradaki bilgilere göreyse kelam konusu Windows işletim sistemine sahip bu bilgisayarda 2012’de Microsoft tarafından tanımlanan bir bilgisayar virüsü( solucan) Gamarue.I‘yı içeriyor. Bu solucan spam e-posta teması açıldığında geliyor ve kendini USB şoförlerine de kopyalayabiliyor.

İngiltere hükümetinin başlattığı proje kapsamında konutta eğitim sistemine geçildiğinde imkanı olmayan öğrencilere bilgisayar dayanağı sunulmaya başlandı. Fiyatsız olarak 800 binin üzerinde aygıtı öğrencilere ulaştıran hükümetin açıklamasına göreyse bu bilgisayar solucanı yeni olan bilgisayarlara ‘internet ağı’ yoluyla bulaşıyor. Okullara birebir vakitte ek bir tedbir olarak ağlarını da denetim etmeleri tavsiye ediliyor.

Bilgi güvenliği danışmanı olan Paul Moore BBC’ye, Gamarue solucanının “herhangi bir PC yahut ağ için çok önemli bir tehdit oluşturduğunu” söylüyor.

FIRSAT ESERLERİ