Instagram’ın bir müddettir getireceği söylenen özelliği yolda

Instagram’ın uzun bir müddettir gönderilerde yer alan beğenileri gizleyeceği söyleniyordu. Bir noktada kimi kullanıcı hesaplarında test edilen bu özellik bir müddet evvel rafa kaldırılmıştı. Toplumsal medya platformlarında beğeni ve yorumların ehemmiyetine vurgu yapan binlerce kişinin yanında bu özelliklerin birden fazla kişiyi obsesif yaptığı istikametinde değerli bilimsel araştırmalar bulunuyor. Tartışma konusu soğumaya başlamışken, Instagram’ın beğeni gizleme özelliği için çalışmalarını sürdürdüğü ortaya çıktı.

Instagram’ın beğeni gizleme özelliği tekrar gün yüzüne çıktı

Söylenene nazaran Instagram, beğenileri herkes için gizlemek yerine istenildiğinde kapatılıp/açılabilen bir özellik üzere sunmayı planlıyor. Instagram’ın bu özellik için başlattığı testlerde kullanıcılardan birinci etapta olumlu geri dönüşler aldığını bildiriyor.

British Information Commissioner’s Office tarafından toplumsal medyadaki beğeni sayısının gizlenmesi önerisi, Instagram tarafında bir karşılık bulmuş görünüyor. Beğenilerin gizlenmesindeki asıl fikirse gençlerin beğeni uğruna kendilerini yönlendirmeleri ve yanlış kararlar almalarının önüne geçmek olduğu belirtiliyor.

Gelelim Instagram’ın kelam konusu özellik hakkında attığı adımlara… Kanada’da geçen yılın haziran aylarında başlatılan özelliğin testleri, Yeni Zelanda, Avustralya ve Brezilya üzere diğer ülkelere de kademeli olarak sunulduğu biliniyor. Şu anda dünyanın dört bir yanında bu özelliği deneyimleyebilen binlerce kullanıcı bulunuyor. Yeniden de küçük bir yüzdelik dilimin erişebildiği bu özellik, Alessandro Paluzzi’nin tespit ettiği yeni ayrıntılarla tekrar karşımıza çıkıyor.

Bu özellik ile gönderilerde gizlenen beğenilerin sırf isimleri içereceği söyleniyor. Yani beğenenlere girildiğinde yeniden isimler görülecek fakat ‘beğeni sayısı’ görülmeyecek. Şu an için geliştirme evresinde olan bu özellik kullanıcılardan gelecek teklifler ile de şekillenecek deniyor.

FIRSAT ESERLERİ