Intel, 7nm İşlemci Üretim Meselelerini Aşıyor

Bob Swan’ın idaresinde olduğu Intel’in son yarar raporu, şirketin yaşadığı üretim manileri göz önüne alındığında dahi şaşırtan derecede olumlu görünüyor. Intel’in CEO’su Bob Swan’ın vazifesini 15 Şubat’ta devredeceği Pat Gelsinger, yaptığı açıklamada 7nm çipler için çalışmaların muvaffakiyetle devam ettiğini, fakat birebir vakitte çip üretiminin bir kısmını dışarıdan tedarik etme gereksiniminin olduğunun da kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

Intel’in 2020 yılı kar raporu yayınlandı ve görünüşe nazaran şirket 2020’de 77.9 milyar dolarlık rekor bir gelir elde etti. Bu, 2019 performansına nazaran yüzde 8 artış manasına geliyor. Bununla birlikte Intel 20.9 milyar dolar kar elde ettiğini ve hissedarlara 19.8 milyar dolar ödeme yaptığını da açıkladı. Şirket bu sonuçları günümüz pandemi şartlarında meskenden çalışmaya süratli geçişin getirdiği fazla bilgisayar satışına bağlamakta. Yalnızca çip satışları değil, farklı bir biçimde şirketin şoförsüz araba kısmı de 2020’nin 4. çeyreğinde 2019’un tıpkı çeyreğine nazaran yüzde 39 daha fazla satış gerçekleştirdi. Intel’in Mobileye olarak isimlendirdiği şoförsüz araba kısmı nispeten küçük bir çalışma alanı olmasına karşın, Tesla’nın rakip olmak için altyapısını geliştirmeye devam ediyor.

Bu raporun sunulmasından sonra şirketin başına yeni geçecek olan isim Pat Gelsinger, Intel 7nm yonga portföyünün seri üretimini sağlamak için yaşanılan sıkıntılarını çözme yolunda büyük bir ilerleme kaydedildiğini açıkladı. Gelsinger ayrıyeten Intel’in büyük olasılıkla 7nm çip üretiminin bir kısmını harici dökümhanelere yaptırmak zorunda kalacağını da belirtti. Üretim konusunda yaşanılan bu aksaklık farklı çip üreticilerinden hizmet alınarak çözüleceğe benziyor. Şirket, farklı dökümhaneleri kullanarak hangi model işlemcileri üreteceği bilinmiyor. Fakat önceliğin Core i3 serisi olduğu iddia ediliyor.


Pat Gelsinger

Pat Gelsinger, Intel’in Cupertino’daki muhakkak hayat biçimi şirketlerinden daha âlâ eserler sunması gerektiğini söyledi. Burada Apple’a atıfta bulunuyor ancak bunun nasıl gerçekleştirileceğine dair şimdi bir plan yapılmış değil. Pat Gelsinger daha evvel Intel’de 30 yılını CTO da dahil olmak üzere çeşitli rollerde geçirmiş bir emektar olarak biliniyor. Bilhassa mühendislik konusuna odaklanılmış temel prensiplerle Intel’de kimi değişikliklerin baş mimarı halinde nitelendirilmesi beklenen.