Intel’de üst seviye misyon değişikliği

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan Intel, CEO değişikliği ile gündeme geldi. 2 yıldır CEO’luk vazifesini yürüten Bob Swan’ın misyonu bırakacağı belirtildi. Misyon değişiklik tarihi olarak ise 15 Şubat işaret edildi. Bob Swan vazifesine Ocak 2019’da başlamıştı. Yeni Intel CEO’sunun çok da teknoloji dünyasına yabancı olamayan bir firmadan transfer olacağı aktarıldı.

Haziran 2018’de Brian Krzanich’in istifası üzerine süreksiz CEO olan Swan, asil CEO olarak yürüttüğü 2 yıllık misyonundan istifa edeceğini duyurdu. Yeni gelecek CEO’nun da Intel’e yabancı olmadığı ve Intel’de 30 yıllık bir geçmişe sahip olduğu aktarıldı.

Intel için CEO değişikliği yapılıyor

Önde gelen işlemci üreticisi Intel için CEO, 15 Şubat 2021 tarihinden itibaren VMware CEO’su Pat Gelsinger olacak. 30 yıllık Intel mesleğine sahip olan Gelsinger’in değerli bir devirde CEO’luk vazifesine geleceği belirtiliyor. Zira uzun yıllar sonra birinci sefer masaüstü işlemci pazarında Intel, AMD’nin gerisine düştü.

Intel CEO değişikliği için alınan kararın, Apple ile ilgili olduğu da gündeme geldi. Zira Apple, Mac modellerinde Intel işlemciler yerine kendi geliştirdiği Apple M1 işlemcileri kullanmaya başladı. Gelecek yıllarda yalnızca kendi işlemcisini kullanacak olan Apple’ın, Intel’in gelirlerinde büyük olumsuz tesir yapacağı konuşulmuştu.

Intel’de CTO vazifesini de yerine getiren Gelsinger ile nasıl bir yol alınacağı merak ediliyor. İşlemci pazarındaki Intel düşüşünün sona erip ermeyeceği ve AMD işlemcilerine karşı savaşın nasıl olacağı merak ediliyor.

FIRSAT ESERLERİ