iOS 14 özelliği Android 12 için mi geliyor? 

Google tarafından Android 11 beta sürümlerinde denemesi yapılan, çift dokunma özelliği Android 12 ile birlikte karşımıza çıkabilir. Pekala ancak iOS 14 ile birlikte iPhone modellerine gelen Back Tab gibisi olan çift dokunma yani Columbus özelliği nedir ve nasıl çalışıyor?

Birtakım Android 12 özellikleri sızdırıldı, çift dokunma özelliği de yolda

Android 12 özellikleri ortaya çıkmaya başladı. Şimdi geliştirici ön sürümü yayınlanmasa da, Android 12 kaynak kodlarına ulaşan kimi geliştiriciler, işletim sistemi ile ilgili birtakım özellikleri ortaya çıkardı. Buna nazaran çift dokunma özelliği, Andoroid 12 ile birlikte gerçeğe dönüşebilir.

Fakat bu özellik daha evvel Android 11 için denenmişti. Google daha sonradan bu fonksiyonu devreye almamaya karar verdi. Bunun ana nedeni olarak ise geliştiriciler tarafından Columbus özelliği olarak isimlendirilen özelliğin, Android 11 tarafında tıklamaları ayırmakta zorlanması gösteriliyordu.

Geliştiricilerin yaptığı denemelerde, bilhassa çift dokunmanın varsayılan olarak Google Asistan uygulamasını çalıştırması bekleniyor. Fakat bu özelliğin alarm kurma, kamerayı başlatma, görüntü oynatma, ekran imajı alma üzere birçok aksiyon için kullanılması mümkün olacak. Yeniden kullanıcılara bu özelliği devre dışı bırakma imkanı da sunulacak.

Google şu anda Android 12 işletim sistemi tarafından, kazara dokunma ve itme hareketlerinin çift dokunma olarak algılanmaması için kullanıcıların bu hareketi kaydetmesi üzerinde çalışıyor. Böylelikle dokunma hassasiyetinizi algılayacak olan Android 12, farklı dokunmaları da çift dokunma aksiyonundan ayırabilecek.

Sızdırılan öteki Android 12 özellikleri

Google’ın Android 12 işletim sisteminde yeni bir özellik denediği de birtakım geliştiriciler tarafından keşfedildi. Daha evvel sunulan bölünmüş ekran özelliği, Android 12 ile birlikte çok daha kullanışlı hale gelecek.

Google, Android 12 bölünmüş ekran özelliği için Uygulama Çiftleri ismi verilen büsbütün tekrar tasarlanmış bir bölünmüş ekran modu hazırlıyor üzere görünüyor.

Kullanılan uygulamalar üzerinde bu özellik sayesinde işletim sistemi birebir anda kullanılan uygulamaları artık tek bir uygulama üzere algılayacak. Böylelikle birebir anda iki uygulamanın işlemci ve RAM üzerinde çok baskı yapmasının da önüne geçilmesi planlanıyor.

Ortaya çıkan başka bir Android 12 özelliği ise uygulamaların Wi-Fi erişimini kısıtlamayı sağlayan kısıtlı ağ modu özelliği. Bu özellik sayesinde kullanıcılar hangi uygulamanın kablosuz ağa bağlanmasını tercih edebilecek üzere görünüyor. Şu an için özelliğin alt kırılımlarında nasıl yararlar sağlayacağı tam olarak ortaya çıkmış değil.

FIRSAT ESERLERİ