iPhone’ları kalp pilinden uzak tutun

Kablosuz şarj teknolojileri hayatımızı kolaylaştırsada, bilhassa implant kullanan hastalar için risk oluşturabilliyorlar. iPhone 12 ile birlikte yeni iPhone modellerinin içerisine çok güçlü bir MagSafe mıknatısı eklendi. Yeni yapılan bir araştırmaya nazaran, implantlar güçlü bir mıknatısla donatılan iPhone 12 modellerinin yaklaştırılmasından olumsuz etkilenebiliyor.

iPhone 12 için geliştirilen MagSafe teknolojisi için ikaz

Kalp pili üzere implantlar, bilhassa güçlü mıknatıslar karşısında paralize olma ve devre dışı kalma üzere meseleler yaratabiliyor. Uzmanlar, kablosuz şarj aygıtlarının bilimsel manada bir delil ortaya çıkmasa da, kalp pilinden yaklaşık bir adım uzak tutulmasını risk almamak ismine tavsiye ediyor.

Öteki kablosuz şarj teknolojilerine nazaran, çok güçlü bir mıknatısa sahip olan MagSafe, bu manada daha fazla risk taşıyor üzere görünüyor. İmplantlar üzerinde yapılan bir araştırmada, iPhone 12  direkt kalp pili üzerine tutulduğunda, implantın evvel paralize olduğu bir müddet sonra ise durduğu ortaya çıktı.

Şu an için yalnızca bir kişi üzerinde bu deneyin yapılmış olması ve her kalp pilinin tıpkı frekans bedellerine sahip olmaması da kıymetli bir detay. Tekrar de kalp pili taşıyorsanız ya da kalp pili taşıyan yakınlarınız varsa, iPhone telefonunuzu  uzaklıklı tutmakta yarar var.

iPhone 12 dışında eski iPhone modellerinde de kablosuz şarj dayanağı yer alsa da, MagSafe mıknatısı taşıyan yeni iPhone modelleri kalp pili üzere implantlar için daha fazla risk taşıyor üzere görünüyor.

MagSafe dışında başka akıllı telefonların kablosuz şarj teknolojilerinin de tıpkı etkiyi oluşturup oluşturmadığı da şimdi bilinmiyor. Uzmanlar her ne olursa olsun, bu tıp hayati implantları kullanırken bilhassa mıknatıs kullanılan elektronik aygıtlara fazla yaklaşılmaması konusunda da uyarıyor.

FIRSAT ESERLERİ