İptal Edilmiş Windows Core OS Yapısı İnternete Sızdırıldı

Microsoft’un 2018 yılında bilgisayarlar için daha yeni ve çağdaş bir Windows 10 sürümü için kolları sıvadığı ileri sürülmüştü. Bu sürümün Polaris kod ismini taşıdığı paylaşılmıştı. Polaris’in katlanabilir taşınabilir aygıtlar için geliştirilen Andromeda ile birlikte Windows Core OS şemsiyesi altında olacağı da bilgiler ortasındaydı. İşletim sisteminin halihazırda yüklendiği eski kod ve uyumluluk problemlerinin birçoklarını ortadan kaldırması da gayeler ortasındaydı. Öte yandan, 2018 yılında hem Polaris hem de Andromeda iptal edilip bunun yerine Windows 10X’e yönlenildi. Son olaraksa eski bir Polaris yapısı internete sızdırıldı.

Klâsik PC’ler için modüler özellik sunacak olan Polaris çevrimiçi olarak sızdırılmış olsa da, yapının 2018 yılına ilişkin ve çok erken olduğu, ayrıyeten kabuk yahut uygulama içermediği tabir ediliyor. Bu da sızıntının grafik kullanıcı arayüzünün olmadığı ve yalnızca çıplak işletim sistemi paketi olduğu manasına geliyor. Farklı olansa bunun bir RS3 RTM yapısı olması ve ARM32 mimarisiyle uyumlu olması. Bu manada yapının Surface RT‘de bile başlatılabilmesi mümkün.

Polaris’in artık geliştirilmediği ve yerine Windows 10X’in geleceğini bir kere daha belirtelim. Bu sürümünse bu yılın ilkbaharında gelmesi planlanıyor. Sızdırılan yapıyı çeşitli sıkıntılar içerebileceğinden ana sisteminize yüklememenizi de önermek vazifemiz.