Joe Biden, filosunu elektrikle araçlarla değiştirecek

Yeni ABD Lideri Joe Biden, yakın tarihte federal hükümetin gazla çalışan araç kullanımını basamaklı olarak durdurma ve bunları elektrikle çalışan araçlarla değiştirme sürecini başlatacak. Duyuru ayrıyeten, Biden‘ın kampanya yolunda hükümetin filo araçlarını Amerikan imali KONUT‘lerle değiştirme kelamını de yerine getiriyor.

Amerikalı araba üreticilerini sevindiren haber

Bu duyurunun Tesla, Rivian ve Lordstown üzere ABD merkezli MESKEN üreticilerinin yanı sıra, elektrikli araç üretiminde milyarlarca dolarlık yatırımların ortasında olan Ford ve General Motors üzere eski üreticileri için mükemmel bir haber olduğu düşünülüyor.

Genel Hizmetler Yönetimi‘ne nazaran, 2019 itibariyle federal hükümetin filosunda yaklaşık 650.000 araç bulunuyordu. Buna 245.000 sivil araç, 173.000 askeri araç ve 225.000 postane aracının dahil olduğu belirtiliyor. Bu araçlar 2019‘da toplam 4.5 milyar mil yol kat etti.

Joe Biden ayrıyeten tüketicilere gazlı otomobilleri elektrikli araçlarla değiştirmeleri için indirim yahut teşvikler sunan bir sistem yaratma kelamı de verdi. Lakin şu anda bu plan hakkında daha fazla bir detay açıklamadı.

Ayrıyeten Biden’ın siparişinin, çoğunlukla lüks ve performans araçlarına odaklanan Tesla için direkt bir çıkar olamayacağı düşünülüyor. Bu siparişten yararlanabilecek araba üreticileri ortasında Transit minibüslerinin elektrikli bir versiyonunu kısa müddet evvel piyasaya süren Ford ve BrightDrop isimli elektrikli teslimat araçlarına odaklanan yeni bir şirket kuran GM yer alıyor.

FIRSAT ESERLERİ