Karekod sistemi mezar taşlarına talep artıyor

Koronavirüs salgını sebebiyle pek çok işletme karekod sistemine geçti. Bilhassa kafe ve restoranların karekod sistemini kullanarak müşterilerine menü sunmalarına ek olarak enteresan bir hizmet daha sunuluyor: Mezar taşlarında karekod!

Antalya’da 5 yıl evvel bu hizmeti başlatan kabir bakım ve mezar üretimi firması sahibi Mehmet Çetin, mezar taşlarına karekod sistemi ekliyor. Yakınlarını kaybeden bireylerin akıllı telefonundan karekodu okutmasıyla vefat eden kişinin özgeçmişine, görüntülerine, fotoğraflarına yahut şiir, dua üzere yazıların ekrana gelmesi sağlanıyor.

Mezar taşlarında karekod devri

Bilhassa salgın devrinde hayatını kaybeden insanların sayısında kıymetli bir artış yaşandı. Bu artışla birlikte Antalya’da karekodlu mezar taşı sistemini başlatan Mehmet Çetin, taleplerin bu devirde patlama yaptığını söylüyor. Mezar taşına eklenen karekod sistemi, akıllı telefonla tarama yapıldıktan birkaç saniye sonra hayatını kaybeden kişinin ferdî bilgilerini ekrana taşıyor.

Bu mezar taşında hayatını kaybeden bireylerin özgeçmişi, görüntüsü, fotoğrafları, şiir, dua üzere yazı ve görselleri telefon ekranına taşınıyor. Elbette görünüş olarak mezar taşında bir değişiklik yok. Sırf mezar taşının yan tarafına eklenen bir karekod bu süreçleri yapmayı sağlıyor.

Yıllar evvel emsal bir sistem Huzur Mezar isimli bir işletme tarafından hayata geçirilmişti. Hatta ülke dışına bile ihraç edilen bu sistem 2018 yılında dikkat çekmişti. Yeniden emsal bir formda işleyen bu sistemde karekodlu mezar taşı ile birlikte vefat eden kişinin fotoğraf, özgeçmiş ve görüntü imajlarına ulaşılmasına imkan tanınıyordu.

FIRSAT ESERLERİ