Keenetic, Ağ ve İnternet Erişim Pazarını Büyütüyor

Kuruluşunun 2.yılını, faal olarak Türkiye pazarında faaliyete başlamasının 1.yılını geride bırakan Keenetic, Türkiye’de ağ ve internet erişim pazarını büyütüyor. Konut ve KOBİ’lerde ağ ve internet erişimine yeni bir bakış ve kalite getiren Keenetic, online pazarda birinci yılda yüzde 40’lara ulaşan pazar hissesine ulaştı. 2021’de ise iki yüz bin kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor.

Online pazarda yükselen muvaffakiyet kıssası

Zyxel Türkiye’nin kurucusu olan ve markanın Türkiye ayağında 10 yıl genel müdür düzeyinde misyon yapan Vefa Tarhan, 2018 yılında yeni bir teşebbüse imza attı. Küresel daldan iş arkadaşlarıyla, yılların tecrübesini yanına alarak, Türkiye’nin modem pazarında büsbütün son kullanıcıların gereksinimlerini öne alan, yazılım ve donanımla farklı bir marka tasarladı. Bu tahlillerini son kullanıcıyla buluşturmak için öncelikle online pazarı seçti.

Vefa Tarhan, Keenetic’in aldığı yolu, iş haritasını ve Türkiye’de modem pazarını kıymetlendirdi ve şu bilgileri paylaştı:

“Keenetic’i kurarken geçmişten gelen çok kıymetli deneyimlerimizi kullandık. Satışa başlamadan evvel yaklaşık iki yıl iş tahlilleri üzerinde çalıştık. İnternet kullanıcılarının gereksinimlerini ve beklentilerini tespit ederek üzerinde derin çalışmalar yaptık. İnternet erişimi tahlilinde yalnızca çip, donanım, anten sayısı ve fiyat kolaycılığına gitmedik. Güzel bir temas, âlâ bir paylaşım, âlâ bir çekim son kullanıcıların en temel ihtiyaçlarıydı. Donma, şişme, kopma olmadan kablosuz ve kablolu bağlantı, oyunlarda en az ping mühleti, kolay idare, güvenlik üzere temel gereksinimleri dahi elde edemeyen büyük bir kitle vardı. Bu sıkıntılara Keenetic ile tahlil bulmalarını sağladık. Bununla birlikte, memnuniyetlerini artıran birçok özellikler ekledik ve eklemeye devam ediyoruz.

Keenetic’i yeni bir tahlil olarak pazara sunarken, öncelikle retail ve bayi satış ağında tipik her yeni markaya yahut tahlile gösterilen dirençle yüzleştik. Bir teşebbüsçü olarak eserinizin ne farkı olduğuna bakmadan reddeden, çok yüksek kar gayesiyle eseri satılamaz hale getirip farklı bir yoldan eseri reddeden yaklaşımlarla karşılaşabiliyorsunuz. Son kullanıcıya yararını gözeten ve sunduğu avantajları görerek yeni bir markaya talih veren çok az yaklaşım görüyorsunuz. Bölümdeki başarımızın referansıyla eserlerimizi inceleyerek itimat duyan ve son kullanıcıya ulaşmamıza fırsat verenlerin dayanağı ve markamıza inancımızla yolumuza devam ettik.”

Keenetic’in süratli yol almasında online platformlar büyük katkı sağladı. Partner Bayi Programı ile de her türlü eser danışmanlık ve süratli edinim gereksinimi karşılanıyor. Retail mağazalarda olmayacağız.

Tarhan, Keenetic’in süratli yol almasında online platformların büyük katkı sağladığını belirterek şu ayrıntıları paylaştı:

“Eskiden retail çok güçlüydü, büyük bir çeşitlilik vardı. Bayiye nazaran bu eser zenginliği büyük avantaj sağlıyordu. Online platformlar çok yeniydi; şimdi gelişim kademesindeydi. Lakin günümüzde her markanın eseri retail tarafa sığmaz oldu ve online platformlar devasa bir mağazaya dönüştü. Alışılmış bunun gelişiminde, hızlanan internet altyapısı, yazılımlar, görsel içeriklerdeki yenilikler, yapay zeka büyük katkı sağladı. Retailde artık yeni eserlere kolay yer açılamıyor; genelde makul eski markalarla devam ediyorlar. Ne yazık ki tahlil yenileme yavaşlığı genel bir sorun. Biz retailde olmayı şu an için düşünmüyoruz.

Bununla birlikte birtakım kullanıcıların eseri görerek, pazarlık yaparak ve anında teslim alma istekleri yahut gereksinimleri olabiliyor. Bu talepleri, yakından takip edeceğimiz tüm eserlerimizi satan, stok bulunduran partner bayi programı ile sağlayacağız.”

“Kullanıcı tecrübesi en büyük referansımız”

Kullanıcı tecrübesinin Keenetic için en büyük referans olduğunu belirten Tarhan, online ortamda edindikleri başarıyı şu sözlerle ifade etti:

“Online ortamda şu an en fazla eser satan ve beğenilen modem-router markasıyız. Bunu sağlamayı daha birinci aylarda başardık. Son kullanıcılar birinci günden itibaren online metotlar ile bizim eserlerimize süratle ulaştı, eserlerimizi karşılaştırdı ve iade opsiyonu ile deneyimleyebildi. Biz de bu süreçte büsbütün kullanıcı tecrübelerinin birbirine aktarılmasıyla katlanarak büyüdük. Bizim müşteri profilimiz hayli şuurlu ve kendi eserini seçebilen, araştırmacı bir kitleden oluşuyor. Böylesi bir ortamda başarılı olmak epeyce sıkıntı; kaliteyi her vakit üstte tutmanız, fiyatınızı rekabetçi yapmanız gerekiyor. Bu alan bize büyük bir dinamizm sağlıyor.”

“Partner Bayi Programı ile Türkiye’nin her yerindeyiz”

Vefa Tarhan, geliştirdikleri partner bayi programı ile Türkiye’nin her noktasına ulaştıklarını belirterek şu bilgileri aktardı:

“Gerek KOBİ’ler gerekse kimi kullanıcıların yerinde danışmanlık gereksinimlerine yanıt vermek için, alışveriş davranışlarını göz önüne alarak tüm Türkiye’de Partner Bayi Programı geliştirdik. Bu programı büyütmeye devam ediyoruz. Elbette eserlerimiz, Türkiye’nin en esaslı dağıtıcı firmaları aracılığıyla Türkiye’nin her yerinde konumlanmış, sayıları dört binin üzerindeki bayilerimize ulaşılabilir durumda. Bununla birlikte bir de bizim daima dokunduğumuz, tertipli eğitim ile desteklediğimiz, kendi web sayfamızda duyurduğumuz, her vilayette partnerlerimizi oluşturuyoruz. Kullanıcılar her bayiden pazarlığını yaparak istediği eseri alabilirken, bu partnerlere giderek en yanlışsız eseri gereksinimi olabilecek en ayrıntılı danışmanlık takviyesini alarak seçebiliyor. KOBİ’ler ise ofisine proje teklifi alıp, gerek internet erişiminde gerekse Wi-Fi’da yüksek kalitede Keenetic Mesh Sistem ile tanışabiliyor.

Türkiye ağ ve internet pazarı süratle büyüyor. Kaliteli; dört dörtlük internet olmazsa olmaz. Sabit internet abone sayısının iki katına çıkması gerekiyor. Keenetic olarak bu mevzuda sağladığımız kalite ve konforla pazarı büyüten, kıymet üreten bir firmayız. Eserlerimizi tanıtmamız, kullanıcılarla buluşmamız vakit alsa da süratli ilerliyoruz. Kesim oyuncusu olarak ülkemizde ağ ve internet erişim pazarının sağlıklı, rekabetçi ve katkı odaklı olarak gelişmesinde hissemize düşeni yapmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki periyotta Keenetic eserleri yaygın satış ağı ile en kolay edinilebilen eserlerden olacak.”