Koronavirüs aşısının yan tesirleri neler?

Dünya farklı şirket ve ülkelerin geliştirdiği koronavirüs aşılarından olumlu sonuçlar bekliyor. Bu noktada salgının en başından beri olduğu üzere pek çok ‘yalan haber’ de toplumsal medyada dolanıyor. Uzmanların görüşünü içermeyen yahut emniyetli bir kaynağa dayanmayan ‘koronavirüs’ haberlerine prestij etmemenizi öneriyoruz. Pekala, bu noktada Koronavirüs aşısının yan tesirleri neler? Uzmanlar ne diyor? Dünyada ve Türkiye’deki yan tesirler neler?

Koronavirüs aşısının yan tesirleri: Gerçekler ve argümanlar

Öncelikle Türkiye’deki durumdan bahsetmemiz gerekiyor. Sıhhat Bakanlığı Toplum Bilimleri Heyeti üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi, 14 Ocak’tan bu yana 1 milyon 67 bin şahsa vurulan aşının yan tesirleri hakkında konuştu.

Aşılama sizlere daha evvel de aktardığımız üzere devam ediyor. DHA muhabirine konuşan Prof. Dr. Mustafa Necmi, aşının şu ana kadar uygulandığı bireylerde önemli bir yan tesirinin görülmediğinin altını çizdi. Türkiye’de görülen yan tesirler ortasında ise aşı yapılan bölgede kızarma, ağrı ve birtakım şahıslarda de halsizlik yaşandı. Kimi bireyler ise baş ağırısı yaşadığını söylüyor. Bu yan tesirler ise aslında dünyada görülen yan tesirlerle aşağı üst tıpkı.

Dünyada durum ne? Argümanlar ve gerçek yan tesirler

Argümanlar:

Türkiye’deki yan tesirler bu halde seyrederken, farklı ülkelerden farklı aşıların yan tesirlerinin olduğunun tez edildiği görüntüler ortaya çıkmaya başladı. Örneğin bir görüntüde Moderna’nın aşısını olan bir kişi titreme ve kasılma yan tesirini yaşarken bir başkası Pfizer’ın aşısını olduğunu söyleyen kişi tesirleri ağır yaşadığını argüman ediyor. Sıhhat yetkilileri bu görüntülerdeki şahısların yan tesirlerini doğrulamıyor ve toplumsal medya üzerinden yayılan bu görüntülere prestij edilmemesi gerektiğini belirtiyor.

Titreme ve kas atmaları şu an için argüman olarak kalıyor. Doğrulanmış bir sonuç bulunmuyor.

Gerçek yan tesirler:

Türkiye’de de olduğu üzere dünyada da ikinci dozdan sonra hastalarda kas ağrıları ve yorgunluk belirtisi görüldü. Bu belirtiler PolitiFact tarafından görüşlerine yer verilen Harvard Tıp Fakültesi İmmünoloji Yüksek Lisans Programı yöneticisi Dr. Shiv Pillai’ye nazaran ekseriyetle 24 saat içinde geçtiler.

Resmi sıhhat datalarına göreyse, hem Pfizer’ın hem de Moderna’nın 37 binden fazla kişiyi içeren klinik deneylerinde de aşıların yapıldığı bireylerde aşının yapıldığı yerde ağrı, kızarıklık gözlenirken; birtakım şahıslarda baş ağrısı, ateş, eklem ve kas ağırısı üzere şikayetler de bulunuyor. Bunlar hafif ve orta dereceli tepkiler olarak tanımlanıyor ve kısa müddette tesirini kaybediyor. Şayet bu semptomlar 2 gün içinde geçmiyorsa bir doktora danışmakta yarar var.

Koronavirüs aşısı şu anda alerjisi olan bireylere tavsiye edilmiyor olsa da tedbir alındığında uygulanabilir deniyor.

Sıhhat uzmanları, olaylarının soruşturulabilmesi için insanların rastgele bir yan etkiyi bildirmeleri gerektiğini söylüyor. Ayrıyeten tek tek olayların yan tesirlerine bakmak yerine daha fazla şahısta emsal yan tesirlerin görülmesi gerekliliğinin de altı çiziliyor.

FIRSAT ESERLERİ