Kripto Para Piyasasının Toplam Kıymeti 1 Trilyon Doları Aştı

Bitcoin, önü alınamaz bir halde rekor kırmaya devam ediyor. Dün yapmış olduğumuz bir haberde Bitcoin’in 35 bin dolar barajını açtığını açıklamamızın çabucak akabinde, kripto paradan bir yeni rekor daha geldi ve Bitcoin, 37 bin 739 doları geçti.

Geçtiğimiz yıl içerisinde %29 kıymet kazanan Bitcoin’in bu kadar yükselmesi, kripto para piyasasının da toplam bedelini kıymetli ölçüde artırarak, 1 trilyon doları geçmesini sağladı. Kripto para piyasasında bu türlü bir oran, dünyada birinci sefer görülüyor.

Bitcoin, Ethereum ve Tether’in bu kadar yükselmesi, piyasanın kıymetini artırdı

Bitcoin’in süratli bir formda yükselmeye devam etmesi, kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e yönelmesi üzere birçok farklı sebebe bağlanıyor. Örneğin dünyanın en güçlü 500 şahsı ortasında yer alan Paul Tudor Jones, Bitcoin’e yaptığı büyük yatırımlar ile biliniyor. Birçok stratejist, Bitcoin’in dijital altın niteliğine yaklaştığını, bu kripto paranın enflasyonda değerli ölçüde bir muhafaza sağladığını lisana getirdi.

Kripto para piyasasını yükselten tek şey Bitcoin değil, birebir vakitte öbür kripto para üniteleri olan Ethereum ve Tether olarak da görülüyor. Bu üçlünün vakit geçtikçe daha da kıymetlenmesi, kripto para piyasa kıymetinin tarihte birinci defa 1 trilyon doları aşmasına yol açtı.

Bitcoin’de yaşanan bu sert dalgalanmalarelbette herkes tarafından uyguna yorulmuyor. Rosenber Research’ün baş ekonomisti David Rosenberg, Bitcoin’i bir balon olarak isimlendirerek, şu tabirlerde bulundu; “Bitcoin’de bu kadar kısa bir mühlet içerisinde yaşanan parabolik hareketlerin son derece olağandışı düzeyde güvensizlik yarattığını söyleyebilirim.”