Kuzey kutbundaki buzullar erken erimeye başladı

Bilim insanları Kanada’nın Arktik bölgesinde donmuş halde bulunan toprak katmanlarının (buzullar) önümüzdeki 70 yıl boyunca bozulmayacağını bekliyordu. Lakin son araştırma şaşırttı. Bu buzulların şimdiden erimeye başladığı ortaya çıktı.

Kuzeydeki donmuş topraklar beklenenden erken eriyor

Yapılan araştırmalarda elde edilen uydu imgelerine nazaran; bir vakitler donmuş olan yüzey (buzullar) yer yer çöküyor ve yerini delikli kaşar peynirine emsal bir görüntü bırakıyor. How it Works mecmuasına konuşan Alaska Üniversitesi Permafrost Laboratuvarında doktora yapan Louise Farquharson “Sistemin ısı değişimine bu kadar süratli reaksiyon vermesi hepimizi hayrete düşürdü” diyor. Donmuş toprak en az iki yıl boyunca donmuş olarak kalmış topraklara verilen isim. Kuzey yarımkürenin yaklaşık yüzde 15’i donmuş toprakla kaplı ve bu katman canlı organizmalardan atmosfere karbon transferinde kritik bir misyonu üstleniyor.

Yazın yükselen hava sıcaklıklarının, toprağı kaplayan bitki örtüsü olmamasından ötürü erimeyi hızlandırdığı düşünülüyor. Erimenin tesirleri günümüzde gözle görülür hale gelmiş durumda. Toprağın üst kısmı eridiğinde sistemsiz çökmeler başlıyor ve bölgenin topografisi değişiyor. Kanada Arktik bölgesinin evvelce düz olan toprakları artık çukurlar ve küçük göllerle dolu. Araştırmanın gerçekleştirildiği alanın en kuzeyinde yer alan bölge, araştırma boyunca 90 santimetre çöktü. Buzullar gözle görülür formda eridi. Farquharson, “Hava sıcaklığı ve yer sıcaklığındaki değişim ile topografinin değişimini birbirine bağlayabildik” diyor. Erimenin global iklime tesir edeceği ve bölgede ekolojik yansımalarının kısa bir müddet içerisinde görüleceği varsayım ediliyor.

Farquharson, “Donmuş toprakları dev bir buzluk üzere düşünebilirsiniz. İçinde mikroplar tarafından çürütülmemiş bitkiler ve organik hususlar bulunuyor. Erime başlayınca buzdolabının kapağı açılmış oluyor. Mikroplar organik unsurları karbondioksite çevirmeye başlıyor. Bölgenin fizikî yapısı değişince bundan lokal ekosistem de etkileniyor. Yeni bitkiler yetişiyor, sabit beslenme döngüleri bozuluyor akıntılardan gelen tortular bölgede birikmeye başlıyor” diyor.

Farquharson ve grubu 600 bin kilometre karelik bir alanın süratli erime tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu tespit ettiklerini belirtiyor.