LG, CES 2021’de 48 İnç Bükülebilir OLED Ekranı Sergileyecek

LG Display, birinci 48 inçlik bükülebilir sinematik sesli (CSO) OLED ekranını CES 2021’den evvel tanıttı. Televizyon, 1000R’ye kadar eğrilik yarıçapıyla bükülen ve açılan, kağıt kadar ince bir ekrana sahip olacak. Bükülmüş ekran, kullanıcılara azamî görüntüleme erişimi sunmayı amaçlıyor. Bu açıdan bilhassa oyuncular için epey kullanışlı olabilir. Bükülebilir OLED ekran, rastgele bir hoparlör kullanmadan, titreşimleri ve kendi seslerini çıkarmalarını sağlayan sesli OLED (CSO) teknolojisiyle birlikte geliyor.

LG’nin yeni bükülebilir ekranı, dünyanın birinci 48 inç bükülebilir CSO ekranı olarak lanse ediliyor. YouTube’da, yeni ekranın CES 2021’e gelişini gösteren yeni bir görüntü da yayınlandı. Şirket, TV’nin ekranın fonksiyonunu etkilemeden 1.000 mm’lik bir yarıçapa kadar bükülebileceğini tez ediyor. Bükülebilme yeteneği kullanıcıların takdirine bırakılmış. Kullanıcılar dilerse televizyonu düz bir ekran biçiminde kullanabiliyor, dilerlerse de farklı bir tecrübe için bükerek kullanabiliyor.

Yeni televizyonda ekranı titreten bir kısım olan ultra ince bir sinema uyarıcısı bulunuyor. LG, bu kesimin 9 mm’den 0.6 mm kalınlığa indirildiğini ve ekranın nitekim ince olmasını sağladıklarını söylüyor. Ayrıyeten, 48 inçlik bükülebilir sinematik sesli OLED ekran, 0.1 milisaniye cevap müddeti, saniyede 120 Hz yenileme suratı ve 40 Hz ila 120 Hz ortasında geniş değişken yenileme suratı aralığını da kullanıcılara sunuyor.

Ek olarak LG, bükülebilir OLED ekranın düşük düzeylerde mavi ışık yaydığını ve titreşimsiz olduğunu sav ediyor. LG Display’de İcra Heyeti Lider Yardımcısı ve TV İş Ünitesi Lideri Dr.Chang-ho Oh; “LG Display’in 48 inç Bükülebilir CSO ekranı, sürükleyici bir tecrübe sağlama açısından diğer bir düzey üreten ileri teknoloji kullanımını en üst seviyeye çıkarıyor. Bu nedenle oyun oynamak için optimize edildiğini söyleyebiliriz. Başka bir deyişle, yeni ekran, oyunculara en düzgün oyun ortamını sunuyor.” diyerek, yeni ekranın oyuncular tarafından da hayli beğenileceğini düşündüğünü belirtiyor.

Son olarak, LG’nin yeni OLED ekranıyla ilgili bilgilerin, önümüzdeki CES 2021 aktifliğiyle birlikte daha da detaylı bir halde incelenebileceğini belirtelim.