LG Mini-LED 8K QNED TV’ler 2021’de Geliyor

LG, QNED Mini-LED TV’lerin bu yıl sanal bir halde gerçekleştirilecek olan CES 2021 etkinliğinde piyasaya sürüleceğini duyurdu. Yeni jenerasyon televizyonlar, Güney Koreli teknoloji devinin birinci tüketici odaklı Mini-LED TV serisi olacak ve sırasıyla 86 inç ile 8K’ya kadar çeşitli boyut ve çözünürlüklerde sunulacak. Ayrıyeten, yeni ekran teknolojisi ile, Quantum Dot ve LG’nin NanoCell teknolojileri birleşecek. Böylece QNED Mini-LED TV’ler, CES 2021’de resmi olarak piyasaya sürüldüğünde, şirketin kullanıcılar için mevcut en premium televizyon serisi olacak.

QNED Mini-LED TV, ekranı aydınlatan 30.000 küçük LED ile ışık kaynağı ile Mini-LED teknolojisini kullanıyor. Üstte da bahsettiğimiz üzere, Mini-LED teknolojisi, bir Quantum Dot katmanı ve şirketin tescilli NanoCell teknolojisi ile birleşiyor. LG, bu birleşmeyle birlikte, OLED teknolojisinin de üstüne çıkıp, OLED’in yapabileceklerini aşan üstün bir görüntüleme tecrübesi sunmayı hedefliyor.


Mini-LED teknolojisinin yapısı.

QNED TV serisinde, çözünürlükleri Ultra-HD’den 8K’ya kadar değişen ve boyutları 86 inç’e kadar çıkan toplam 10 adet televizyon tanıtılacak. LG ayrıyeten, TV serisinin 120 Hz’e kadar yenileme suratlarını destekleyeceğini, 2500’e kadar lokal karartma bölgesine sahip olacağını ve HDR görüntü oynatmayı destekleyeceğini bildiriyor. Şirket, 11 Ocak’ta başlayacak ve çevrimiçi olarak erişilebilecek CES 2021 etkinliğinde birinci olarak 86 inç 8K QNED TV’yi sergileyecek. Bu televizyon, serinin amiral gemisi olarak nitelendirilebilir.

Son olarak, Mini-LED teknolojisinin, taban olarak LCD ekranlara dayandığını ve şu anda toplu pazar seçenekleri ortasında en üstün olan OLED teknolojisine alternatif olarak hizmet etmesinin beklendiğini belirtelim.