LG telefon pazarından çekilip küçülmeye gidiyor

Telefon dünyasının bilinen isimlerinden olan LG’den yeni bir karar geldi. Bu karara nazaran LG telefon pazarından elini yavaş yavaş çekiyor. Rekabet ortamının sürat kesmeden devam etmesiyle birlikte LG’nin arka arda 23 çeyrekteki(6 yıl) ziyanının 4.5 milyar dolar olduğu söyleniyor. Taşınabilir tarafta yaşanan bu zararın akabinde LG, başarılı ve kar elde ettiği alanlara kaymayı hedefliyor.

LG telefon tarafından çekiliyor mu? İşler önemli

Bir müddettir LG’den telefon tarafında olumlu haberler almıyorduk. Bu nedenle LG’nin taşınabilir pazardan büsbütün çekileceği konuşulmaya başlamıştı. Bu haberlerin temelsiz olduğunu belirten LG idaresi, taşınabilir tarafın yüzde 60 kadarını öbür departmanlarına kaydırmayı planlıyor.

Kwon Bong-seok tarafından yapılan yazılı bir açıklama ile ortaya çıkan bu haber, akıllı telefon pazarında yaşanan yırtıcı rekabetin LG’yi bu alandan çekilmeye zorladığına vurgu yapıyor.

LG’nin taşınabilir departmanında çalışanların yüzde 60’ı şirketin öteki kısımlarına kaydırılacak. Kalan yüzde 40 ise devredilecek şirketteki taşınabilir kısmında kalacak. Yani LG taşınabilir taraftaki çalışmalarının bir kısmını gözden çıkartıyor ve yüzde 40’nın satışı için masaya oturuyor. Yakında bu kararın resmi olarak duyurulması bekleniyor.

Counterpoint’e nazaran, LG, Strategy Analytics tarafından 2013’ün birinci çeyreğinde global akıllı telefon pazarında üçüncü sırada yer almasına karşın, 2020’nin üçüncü çeyreğinde birinci yediye bile giremedi, bu sebeple kararın verildiği düşünülüyor.

FIRSAT ESERLERİ