LG webOS 6.0, Orijinal Bir Kullanıcı Arayüzüyle Geldi

Güney Koreli teknoloji devi LG, bundan 6 yıl evvel akıllı televizyon modelleri için hazırladığı “webOS” isimli işletim sisteminin güncellendiğini duyurdu. LG tarafından yapılan açıklamalara nazaran 2021 model 4K ve 8K çözünürlük sunan akıllı televizyonlarda kullanılacak işletim sistemi “webOS 6.0” olarak isimlendiriliyor. Pekala yeni işletim sistemi, kullanıcılara neler vadediyor?

LG tarafından yapılan açıklamalara nazaran webOS 6.0 ile birlikte kullanıcı arayüzü değişti. Daha çağdaş bir tasarım tercih eden mühendisler, uygulama ve içerikleri karolar haline getirdiler. Ayrıyeten bu televizyonlarda Google Asistan ve Amazon Alexa’yı sesli denetim etmenizi sağlayan ThinQ AI de geliştirildi. LG’ye nazaran artık her iki asistan da çok daha fazla komutu anlayıp, yerine getirebiliyor.

“Bugüne kadarki en kıymetli webOS güncellemesi”

LG, webOS 6.0’yla birlikte 2021 yılında piyasaya sürülecek olan televizyonların kumandalarını da güncelledi. Yapılan güncellemeyle birlikte LG’nin uzaktan kumandaları, NFC dayanağına de sahip olmaya başladılar. Böylece kullanıcılar, akıllı telefonları ile televizyonları ortasında çok daha süratli bir halde içerik transferi yapabilecekler. Tüm bunlara ek olarak webOS 6.0, kullanıcılara önerdiği içerikleri daha uygun bir biçimde tahlil edip, en yeterli sonuçları verebilecek.

Akıllı televizyonlarında kullanılacak son güncellemeyle ilgili açıklamalarda bulunan LG Home Entertainment lideri Park Hyoung-sei, 2014 yılından beri webOS’un gelişmesi için ellerinden yaptıklarını fakat bugüne kadarki en değerli güncellemenin, webOS 6.0 olduğunu tabir ediyor. Kelam konusu güncellemenin eski model televizyonlara ulaşıp ulaşmayacağı bilinmiyor.