M1 işlemcili MacBook alanları üzen haber

Apple‘ın geçtiğimiz yılın son çeyreğinde duyurduğu M1 işlemci, kullanıcıları üzen bir haber ile gündemde. Yeni düzenleme ile Apple, M1 Mac kullanıcılarının resmi olmayan iPhone ve iPad uygulamalarını yüklemesini engellemeye başlayacak.

M1 çipe sahip Mac’lere artık resmi olmayan uygulama yüklenemeyecek

9to5Mac‘in haberine nazaran bu hafta başı Apple, yakın tarihte M1 işlemciye sahip Mac kullanıcılarının, iPhone ve iPad uygulamalarını Mac‘e resmi olmayan formda yüklemelerini engelleyeceğini açıkladı.

Bu hafta sonu ise Apple, resmi olarak sunucu tarafındaki bu hamleyi gerçekleştirdi. Yeni düzenleme ile artık iPhone yahut iPad’den M1 Mac‘e, desteklenmeyen uygulamaları yüklemek için iMazing şekli resmi olmayan uygulamaları kullanamayacak.

Olağanda Apple Silicon Mac‘ler, kullanıcıların Mac‘lere iOS ve iPad uygulamalarını çalıştırmalarına müsaade veriyor. Lakin geliştiriciler uygulamalarının Mac’e yüklenmesine müsaade vermemeyi tercih edebiliyor. Bu durum birçok geliştiricinin izlediği yol lakin uygulamalarını Mac App Store‘dan kaldırmak için App Store Connect‘te gerekli değişikliği yapması gerekiyordu.

Bugüne kadar Netflix, Instagram ve Facebook üzere iOS uygulamalarını, geçerli bir Apple Kimliği altında indirilen ilgili IPA belgelerini kullanarak M1 işlemciye sahip Mac‘e iMazing üzere araçlar aracılığıyla yüklemesi mümkündü. Lakin 9to5Mac, bugün prestiji ile bir uygulamanın Mac App Store‘da bulunmadığı sürece artık Mac‘e yüklenemeyeceğini doğruladı.

Böylelikle geliştiricilerin uygulamaları için tercihi ne olursa olsun M1 işlemciye sahip Mac‘lere resmi olmayan uygulamalar yüklenemeyecek.

FIRSAT ESERLERİ