M1 Mac Aygıtlara, iPhone ve iPad Uygulamaları Kurulamayacak

Apple’ın geçtiğimiz sene sonlarında tanıttığı ve epeyce ses getiren M1 yongasıyla çalışan Mac aygıtlarında iPhone ve iPad uygulamalarının “side load” ile çalıştırılmasının önüne geçeceği söz edilmişti. Şirket, bu mevzuda birinci resmi adımını attı.

Şirket, yeni kararını uygulamak için sunucu tarafında değişikliğe gitti. Yani yapılan bu değişiklikle birlikte desteklenmeyen iPhone ve iPad uygulamaları, M1 yongalı Mac aygıtlarında çalıştırılamayacak.

iPhone uygulamaları M1 Mac aygıtlarda çalıştırılamayacak

Apple’ın tanıttığı yeni yongası, iOS ve iPadOS uygulamalarının Mac aygıtlarda çalışmasına müsaade veriyordu. Fakat uygulamanın geliştiricileri bu hususta değişiklikler yapabiliyordu. Natürel kullanıcılar, bu olayın etrafından dolanacak bir metot de bulmuştu.

Netflix, Instagram, Facebook üzere iOS uygulamaları, M1 Mac aygıtlarına manuel olarak da yüklenebiliyordu. Kullanıcılar, bu süreci geçerli bir Apple ID ile başka ayrı IPA belgelerini indirerek gerçekleştirebiliyordu. Bu sürecin gerçekleştirilmesi için de iMazing ismindeki bir araç kullanılıyordu.

Yapılan değişikliklerle birlikte şayet ki indirme istenen iPhone ve iPad uygulaması Mac App Store‘da yoksa side loading süreci gerçekleştirilemeyecek. Yapılan bu değişiklikler, M1 yongalı macOS Big Sur 11.1 ile geliştirici ve açık beta durumundaki macOS Big Sur 11.2’de geçerli.

macOS Big Sur 11.2 betada iPhone ya da iPad uygulaması yüklenmeye çalıştığında “Bu uygulama, bu platformda çalışması için geliştirilmediğinden yüklenemez” uyarısı alınırken macOS Big Sur 11.1 sürümünde “Daha sonra yine deneyin” uyarısı görülüyor. M1 Mac aygıtına bu vakte kadar yüklenmiş olan iPhone ve iPad uygulamaları etkilenmeyecek ve evvelden indirilmiş olan IPA evrakları yüklenebilecek.