Manzaralı Görüşme Yapmamak Karbon Emisyonunu Azaltıyor

Günümüz dünyasında karbon emisyonu çözülmesi gereken bir sorun olarak kendini göstermeye devam ediyor. Atmosfere yayılan karbondioksit (CO2) ölçüsünü azaltmak için farklı bir seçenek önerildi: Manzaralı görüşme yapmamak yahut sanal toplantılarda kamera kullanmamak.

ABD’de Purdue Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya nazaran, bir saatlik yapılan manzaralı görüşme yahut emsal konferanslar esnasında yaklaşık 150-1000 gram karbondioksitin gezegenimize yayıldığı iddia ediliyor. Bu düzeydeki karbondioksit birebir vakitte 12 litre su ve iPad Küçük boyutundaki toprağın ziyan görmesine de sebep oluyor.

Pekala yapılan imajlı görüşmelerin dünyaya yayılan karbondioksit ile olan kontağı nasıl açıklanıyor? Özet olarak manzaralı görüşmeler esnasında yaşanan bilgi trafiğinin, kullandığınız yazılımın sunucularında harcadığı elektrikten ortaya çıkan karbondioksit salınımı olarak belirtiliyor. Yani, oturma odanızdan katıldığınız manzaralı konferanslar sonucunda yüzünüz görünmesi için çok fazla elektrik tüketiliyor. Bu da karbondioksitin yayılmasına neden oluyor.

Yaşanan bu durum münasebetiyle yapılan araştırmada sonuca ulaşıldı. Kullanıcıların imajlı görüşmelere mümkünse katılmaması yahut imajlı görüşmelerde kamera açılmaması yaşanan karbon emisyonunun yüzde 96 azaltılabileceğini ortaya koyuyor. Ayrıyeten, imajlı görüşmeyi hakikaten kaçırmayı göze alamıyorsanız ve kamerayı açmanız gerekiyorsa, yüksek kalite yerine standart kalite görüntü akışını seçmeniz yüzde 86 oranında karbondioksit salınımı azalması sağlayabilir.

Araştırma, internet altyapısının yalnızca karbon emisyonları değil, su ve arazi kullanımı üzerindeki tesirini nasıl olduğu ile ilgili yazılan birinci tez olma özelliği taşıyor. Bu sayede YouTube, Zoom, Facebook, Twitter, TikTok üzere platformlar için yahut genel internet gezintisi yapmak için kullanılan her bir gigabayt data ile tüketilen elektrik alakası kestirim edilip tabiata verilen ziyan ölçülebilmekte.

Bu çalışmayla elde edilen sonuçla, daha az görüntü tüketimi ve manzaralı görüşme, karbon ayak izini azaltmaktadır.

Tüm bunların dışında iddiası karbon emisyonları kullandığınız yazılıma, internet platformuna ve hangi ülkede yaşadığınıza da bağlı. Bunu kanıtlamak için araştırmacılar; Almanya’nın yenilenebilir güç için dünya başkanı olarak nitelendirildikten sonra bile çok daha yüksek karbon ayak izine sahip olduğunu ortaya çıkardılar.