Mars Köstebeği çalışmıyor! NASA pes etti

NASA yaptığı açıklamada, Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’nin (DLR) inşa ettiği ve Mars’a birinci yeraltı köstebeği yerleştirmek için planlanan vazifenin iptal edildiğini duyurdu. Kelam konusu Mars Köstebeği, gezegenin yer altı işleyişiyle ilgili değerli bilgileri aktaracaktı.

Mars Köstebeği projesi rafa kaldırıldı

Uzay Ajansının 2018’de Mars yüzeyine inişle başlayan InSight misyonu, Kızıl Gezegen’in iç kısımlarına yönelik detaylı bir fotoğraf oluşturmayı amaçlayan aletleri taşıyordu. Bilhassa gezegenin iç ısısının ne kadarının dışarıya kaçtığını ölçmek için tasarlanan aygıt, jeolojik ömrün ne ölçüde olduğunu belirlemek için değerli bir kozdu. Fakat 2 yıl süren teşebbüslerin sonunda NASA, projeyle ilgili resmen havluyu attığını duyuran açıklamayı yaptı.

InSight’ın HP3 aygıtının baş dizayncısı olan Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’nden Tilman Spohn, “Başarı garanti edilmedi. Ancak bunun son olduğunu kabul etmek de zor” tabirlerini kullandı. NASA’dan Thomas Zurbuchen ise “InSight’ın köstebeğini gezegenin derinliklerine indirmek için çabalayan grubumuzla gurur duyuyoruz. Fakat sıkıntıların milyonlarca kilometre uzaktan giderildiğini görmek şaşırtıcıydı. Bu yüzden risk alıyoruz. Neyin işe yarayıp neyin yaramayacağı öğrenmek için sonları zorlamalıyız. DLR’den Alman ortaklarımıza bu enstrümanı sağladıkları ve iş birliği için teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

InSight’ın misyonları sona erdiğinde, hiç kuşkusuz bilim insanları Mars’ın durumuyla ilgili her zamankinden daha fazla bilgiye sahip olacaklar. Fakat HP3’ün başarısızlığı genel fotoğrafın pek çok kişinin beklediğinden bulanık olması manasına geliyor. NASA’nın odağı bu günlerde jeofizikten uzaklaşıp el değmemiş kaya örneklerine gerçek kayarken, karasal dünyaların çalışma formuna ait sorular karşılıksız kalabilir.

FIRSAT ESERLERİ