Mavi Jet’in canlandırma imgesi yayınlandı

2019 yılında tespit edilen ve Uluslarası Uzay İstasyonu‘ndaki Atmosfer – Uzay Etkileşimleri Monitörü (ASIM) tarafından “mavi jetler” olarak tabir edilen hava olayının, Avrupa Uzay Ajansı tarafından canlandırma manzarası yayınlandı.

Mavi jetler ASIM tarafından tespit edildi

Mavi jetlerin bulut katmanının üzerinde meydana geldiği için dünya yüzeyinden görülmesinin ve incelenmesinin sıkıntı olduğu söz ediliyor. Bu sebeple mavi jetler Milletlerarası Uzay İstasyonu’nda yer alan ASIM tarafından tespit edilerek ölçümlendi.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) elde ettiği ölçüm sonuçları sonucunda hazırladığı rapor eşliğinde “mavi jetin” canlandırma imajını yayınladı.

Mavi jet, fırtınalı hava şartlarında, atmosferle etkileşime giren elektronlar ve radyo dalgaları tarafından oluşan atmosferik elektrik deşarjı olarak isimlendiriliyor. ESA tarafından ASIM’ın tespitlerine nazaran, 10 mikro saniyelik ağır ve seri bir ışık parlaması ile başladığı belirtildi.

Mavi jetin çıkış yerinin ise Pasifik Okyanusu‘nda yer alan Nauru Adası olduğu belirtiliyor.

Ek olarak ASIM‘in ISS’de yer alan ve fırtınalı hava şartlarından kaynaklanan üst atmosfere uzanan elektrik deşarjlarını aramak için tasarlanan optik bir kamera ve fotometreden oluşan monitör olarak nitelendirildiğini belirtelim.

FIRSAT ESERLERİ