MediaTek, Yeni Dimensity Yonga Setlerini Yakında Tanıtabilir

MediaTek, 20 Ocak’ta yeni bir aktiflik düzenleyeceğini duyurdu. Bu aktiflikte şirketin Dimensity serisine ilişkin yeni bir yonga seti tanıtacağı söylentiler ortasında. Bunun dışında MediaTek, aktiflik içerisinde gündeme getirilecek hususun “Sensation” olduğunu da belirtti. Sensation, üstün teknoloji ve gelişmiş bir tecrübe getirecek yeni eserlerle alakalı bahsedilecek başlıkları barındırıyor.

MediaTek tarafından yapılan bu lansman duyurusu, Dijital Chat Station tarafından daha evvel paylaşılan sızıntının doğruluğunu kanıtlıyor. Bu sızıntıya nazaran kelam konusu yonga seti, Ocak ayı sonunda kullanıma sunulacak MT689x. Bu tıpkı vakitte şirketin 6nm olarak üretilen birinci yonga seti olma özelliği taşıyor. Lansmanda tanıtılması planlanan iki yeni Dimensity serisine ilişkin yonga seti var. Bunlardan biri ARM Cortex-A78 çekirdeğini kullanan MT6893. Öteki yonga seti hakkında ise bilgi maalesef yok. Ayrıyeten her ikisinin de 6nm süreç teknolojisiyle üretileceğini belirtelim.


MediaTek Dimensity Yonga Seti

Yonga setlerinin grafik sürece için Mali G77 GPU ile gelmesi olası. Raporlar ayrıyeten, yaklaşan MediaTek yonga setinin yeni piyasaya sürülen vivo X60 serisine güç veren Samsung Exynos 1080 ile tıpkı tasarım konfigürasyonuna sahip olacağını gösteriyor. Ayrıyeten bilmeyenler için hatırlatalım, MediaTek’in Dimensty serisi taşınabilir yonga setleri, yeni kuşak 5G bağlantı teknolojisi dayanağını de sunuyor.

MediaTek şu ana kadar Dimensity serisinde fiyat performans aygıtları ve orta segment düzeyi telefonlarda yer alabilecek yonga setlerini üretti. Artan satışlar sayesinde şirket TSMC’nin üçüncü en büyük müşterisi pozisyonuna geldi. Birkaç ay evvel 2020’nin üçüncü çeyreğinde Qualcomm’u muvaffakiyetle geride bırakarak akıllı telefon yonga setlerinin başkan tedarikçisi de seçilmişti.