Mekanik klavye nedir? Olağan klavye ile ortasındaki farklar

Günümüzde oyuncuların düşük yansıma mühleti ve yüksek yenileme suratına sahip bir monitörden, uygun bir internet ilişkisine kadar rakiplerine karşı avantaj elde edebildikleri birçok kriter bulunuyor. Klavyede oyuncular için kritik bir değere sahip. Pekala, son devirde sayısı süratle artan Mekanik Klavye nedir? Mekanik klavye ile olağan klavye ortasındaki farklar neler? Tüm soruların karşılığı burada!

Mekanik klavye nedir?

Mekanik klavye en kolay haliyle her bir tuşa ilişkin bağımsız mekanik anahtar bulunduran klavye çeşididir. Bu klavyelerde her tuşa ilişkin farklı bir switch yer alır. Bu yapı ile oyuncuların, daha düşük yansıma mühleti ile oyun oynaması amaçlanır. Ayrıyeten mekanik klavyelerin kökeni 1980‘li yıllara uzanır. O devir daktilolarda kullanılan yapı, sağlamlığı ve uzun ömürlü oluşuyla da öne çıkmaktadır.

Mekanik Klavye Çeşitleri Nelerdir?

Tarihi çok eskiye dayanan mekanik klavyenin çeşitleri bulunmakta ve bu sınıflandırma klavyede kullanılan anahtar çeşidine nazaran yapılmaktadır. Piyasada yer alan ve en eski mekanik klavye anahtar çeşidi olan Cherry MX aynı vakitte en kaliteli ve sağlam anahtar çeşididir.

1983 yılında Cherry MX firması tarafından patenti alınmış lakin 2007 yılında patent müddetinin sona ermesi ile büyük firmalar tıpkı teknoloji üzerinden eser piyasaya sunmaya başlamıştır. Bu eserler ortasında en tanınan olanları ise şu an birden çok gayeyle üretimine devam etmektedir. En tanınan Cherry MX çeşitleri şunlardır;

MOBA ve MMO üzere oyunlarda tercih edilen mavi ve yeşil anahtar çeşidi atlama noktasına sahip değildir. Bu durum FPS üslubu oyunlarda mavi ve yeşil anahtarların işe yaramadığını gösterir. Ayrıyeten cinslerine nazaran en fazla ses çıkaran anahtar çeşididir.

 – Cherry MX Mavi anahtar çeşidi: Hissiyatı ağırdır, atlama noktasına sahiptir, klik sesi çok yüksektir, hareket kuvveti 50 cN olarak tabir edilmektedir ve yaklaşık 50 milyon tuş basım ömrüne sahiptir.

– Cherry MX Yeşil anahtar çeşidi: Hissiyatı ağır ve klik sesi yüksektir. 80 cN hareket kuvvetine sahiptir. Atlama noktası vardır ve 50 milyon tuş basım ömrüne sahiptir.

Çoklukla ofis ortamlarında tercih edilen ve klik sesi az olan anahtar çeşitleri ise kahverengi ve renksiz olanlardır. Mavi ve yeşile nazaran daha az kuvvet isterler ve atlama noktasına sahiptirler.

– Cherry MX Kahverengi anahtar çeşidi: Etkinleşme noktası 45 cN olarak belirtilmiş. Klik sesi yoktur ve atlama noktası vardır.

– Renksiz anahtar çeşidi: Etkinleşme noktası 60 cN‘dir, klik sesi bu switchte de yoktur. Atlama noktası olan switch, ortalama 50 milyon basım ömrüne sahiptir.

FPS tipi oyunlar içinde öne çıkan kimi switch modelleri bulunmaktadır. Bu modeller atlama noktası bulunmadığından, rekabetçi oyun çeşidi FPS için daha avantajlı bir tecrübe sunar. Kırmızı ve siyah olarak nitelendirilen switch modelleri daha süratli tuşa basmanıza imkan sağlar.

– Cherry MX Kırmızı anahtar çeşidi:  45 cN etkinleşme noktasına sahip anahtar, klik sesi içermez ve atlama noktası yoktur.

– Cherry MX Siyah anahtar çeşidi: Etkinleşme noktası 60 cN olan switchte atlama noktası bulunmaz ve klik sesi yoktur.

Ek olarak anahtar çeşitlerinde karşımıza çıkan cN kıymeti Centi Newton cinsinden yükü söz etmektedir. Örneğin 10 cN = 10.2 gramı niteler.

Mekanik klavye ile olağan klavye ortasındaki farklar neler?

Olağan klavyeler yapısında plastik ve zarlı bir yapı barındırır. Maliyeti düşük kullanım ömrü azdır. Mekanik klavyeler ise daktilo periyodundan itibaren var olan, her tuş başına bir anahtar barındıran, üretim maliyeti yüksek lakin kaliteli ve uzun bir ömürlü bir kullan vaat eden klavye çeşididir.

Günümüzde mekanik klavyeler, daha çok oyuncular tarafından tercih edilmektedir. Süratli yansıma müddeti, güçlü yapısı ve renkli görünümü ile oyuncuları cezbetmektedir. Ayrıyeten mekanik klavyede tıpkı anda tüm tuşlara basabiliyorken olağan klavyede bu sayı 6 tuş ile sonludur.

Neden mekanik klavye almalıyım?

Oyun oynamaya meraklıysanız ve çabucak her gün vaktinizi bilgisayar önünde geçiriyorsanız, uzun ömürlü ve güçlü yapısı ile mekanik klavye tercih edebilirsiniz. Birebir vakitte anahtar yapısı ile de oynadığınız oyun tiplerine özel klavye alarak, rakiplerinize karşı avantaj elde edebilirsiniz.

Fiyat olarak olağan klavyelere nazaran yüksek bir pozisyonda yer alsa da uzun vadeli performans açısından bu fiyat aralığını göz gerisi edebilirsiniz. Mekanik klavye ile olağan klavye ortasındaki farklar hakkında ne düşünüyorsunuz? Daha evvel mekanik klavye kullandınız mı? Yorumlarınızı bekliyoruz…