Mercedes-Benz elektrikli ve hibrit arabalarına dair gayelerini açıkladı

Dünyanın önde gelen araba üreticisi Mercedes-Benz, plug-in hibrit ve elektrikli araç satışlarına dair maksatlarını açıkladı. Ayrıyeten Alman araba üreticisi, hibrit ve KONUT araç satışlarını üç katına çıkararak Avrupa CO2 gayelerini karşıladığını ve emisyon cezalarından kaçındığını da belirtti.

Mercedes-Benz’in elektrikli araba hissesi yüzde 7.4’e yükseldi

2020 yılında xEV olarak isimlendirdiği 160.000‘den fazla araba sattığını duyuran Mercedes-Benz, araba satışlarında yüzde 228‘lik bir artış yaşadı. Yılın dördüncü çeyreğinde yaklaşık 87.000 plug-in hibrit ve elektrikli araç satan Mercedes-Benz, elektrikli araba kategorisindeki hissesini da yüzde 2‘den yüzden 7.4‘e yükseltti.

Bahis ile ilgili açıklama yapan zirve şirket Daimler İdare Heyeti Lideri ve Mercedes-Benz lideri Ola Kallenius; “Plug-in hibrit araçlarımızın ve büsbütün elektrikli arabalarımızın satışlarını üç kattan fazla artırdık. Bu durum elektrikli araçlara olan talebin bilhassa yıl sonuna yanlışsız keskin bir artış gösterdiğinin delili. Evvel elektrikli stratejimiz ve elektrikli model teşebbüslerimizin daha da genişlemesi ile ilerlemeye devam edeceğiz. Mevcut bilgilerimize dayanarakta 2021’de Avrupa’daki CO2 gayelerine tekrar ulaşmayı umuyoruz” dedi.

Bu yıl dört yeni Mercedes-EQ modeli piyasaya sürecek olan Mercedes, şu anda 20’den fazla çeşidi bulunan plug-in hibrit ailesine C-Serisi ve S-Serisi‘nin elektrikli türevlerini de katmayı hedefliyor.

Ek olarak Mercedes-Benz bu yıl, plug-in hibrid ve elektrikli araba hissesini yaklaşık olarak yüzde 13‘e çıkarmayı ön görüyor.