Meskeniniz ve Kullandığınız Aygıtlarla İlgili Bilgileri Paylaşıyor Olabilirsiniz

Meskenlerde ve ortak kullanım alanlarında internete bağlanan aygıt sayısı arttıkça pratik bir tahlil olarak kablosuz bağlanma talebi de artıyor. Pandemi devrinde meskenden çalışanların artması, tıpkı anda çocukların da derslerini internet üzerinden takip etmesi her konutu bir işyerine çevirmiş durumda. Meskenlerin farklı  odalarından ve  Wi-Fi üzerinden ağa bağlanan aygıtlar tıpkı verimlilikte internet altyapısından faydalanamayabiliyor. ESET güvenlik uzmanları Wi-Fi sinyali konusunda yaşanan ıstırapları aşmak için kullanılan yeni akıllı router şebekelerinin dikkatli kullanılmadığında  gizlilik ile ilgili meselelerini da beraberinde getirdiğini belirtiyor.

Türkçe kullanımı ile ‘yönlendirici’ olarak isimlendirilen router iki ağı birbiriyle haberleştirmek için kullanılan donanımsal aygıtlar olarak tanımlanıyor. Wi-Fi sinyalinin erişmediği noktaları ve sinyalleri engelleyen yahut yansıtan metal yüzeyleri ortadan kaldırmak, bağlanması çok uzak yerlere Wi-Fi sinyallerinin ulaşmasını sağlamak üzere üreticiler farklı router aygıtları piyasaya sürüyorlar. Bu akıllı aygıtlar sayesinde Wi-Fi sinyalleri konutların en ücra köşesine kadar ulaşabiliyor. Fakat bu aygıtlar tıpkı vakitte sizi izliyor ve nerede olduğunuzu da biliyor.

Tüm meskeninize sinyal yollayan tek bir merkezi yönlendirici yerine yeni yönlendiriciler, dağıtılmış bir beyin yardımıyla bir ağ oluşturarak sinyal yayılım probleminin yaşandığı vakitleri takip ediyor ve bu sorunu çözmeye çalışıyor. Farklı odalara birçok küçük ağ düğümleri yerleştirilmesiyle sinyal yayılımını karşılaştırarak radyo frekansını öğrenebiliyorlar. Bir odada ayakta durduğunuzda sinyal yayılımını etkileyeceğinizden, sizin etrafınızda çalışmayı da öğreniyorlar. Ayrıyeten nerede olduğunuzu ve olmadığınızı bildiklerinden hareket detektörü vazifesi de görüyorlar.

ESET uzmanlarının belirttiğine nazaran; daha yüksek bir sürüm olarak satılan bu aygıtlar yani routerlar Wi-Fi’ınızın daha düzgün çalışmasını, hatta bazen çok daha uygun çalışmasını sağladığından talep görüyor. Lakin bu durum özel alanlarda saklılık meseleleri doğuruyor.

Birçok sistem, uzaktan idare yahut direkt internet servis sağlayıcıları (ISP) tarafından uzaktan idare sağlamak üzere bir bulut bileşenine sahip. Lakin başarılı bir güvenlik takip kaydının olmadığı ve pazara süratli girmenin güvenliği zedelediği bir alanda rastgele bir sızıntı olması durumunda, makus niyetli bireyler konut ortamınız hakkında istemeyeceğiniz kadar çok bilgiye sahip oluyor.

Uzaktan idare problemleri, günümüzde akınlara en açık giriş noktaları ortasında neredeyse en üst sırada yer alıyor. Uzaktan idare kanalları, ISP suram grupları tarafından suram sürecini hızlandırmak ismine varsayılan olarak ayarlandığından konutunuzun her odasında uzaktan idare bulunması, bilgisayar korsanları için orijinal bir fırsat.

Bu denetim paneli, konutunuzdaki bağlı her aygıtı, bu aygıtların sinyal gücünü, bilgi transfer suratlarını, ziyaret edilen siteleri, ne kadar müddet çevrimiçi olduklarını ve öbür birçok özelliği izleyebilir. Ayrıyeten bir çeşit düşük nitelikli alarm olarak da kullanılabilir.

Dağıtılmış yönlendiriciler özel hayatınızın derinliklerine kadar girdiğinden, kişiyi tanımlamak için kullanılabilecek bilgileri  toplamak üzere özel hayatınızı ihlal edebilir.