Microsoft, İnternet Tarayıcısı Edge’e Yeni Özellikler Ekledi

Varsayılan internet tarayıcınız hangisi? Muhtemelen büyük bir çoğunluğun Google Chrome’dur, kalanların ise Mozilla Firefox, Opera ve Safari’dir. Muhtemelen çok az kişi Microsoft Edge‘i varsayılan tarayıcısı olarak kullanıyordur. Hatta Microsoft Edge, çoğunlukla başka tarayıcıları indirmek için kullanılır.

İşletim sistemi ve ofis yazılımları konusunda tartışmasız formda liderlik koltuğunda oturan Microsoft, tarayıcısının da bu makus talihini değiştirmek istiyor. Şirket, bunun için Edge tarayıcısına yeni özellikler ve fonksiyonlar kazandırmaya devam ediyor.

Microsoft, Edge’e yeni özellikler ekliyor

Edge’in PDF okuyucu özelliğinin çeşitli eksiklikleri bulunuyordu ve bu eksiklikler yavaş yavaş düzeltildi ve geliştirildi. Edge Canary‘ye gelen son güncellemeyle birlikte rastgele bir kısayol düğmesine basmadan da PDF okuyucuda arama yapabilme özelliği geldi.

Doğal eklenen tek özellik PDF okuyucuyla ilgili değil. Ayrıyeten Edge’in kararlı sürümüne de yeni bir özellik eklendi. Şu an için hudutlu sayıdaki kullanıcıya sunulan bu özellik, geçmiş ve sekmelerin senkronize edilebilmesi seçeneği oldu. Yani olur da öbür bir tarayıcıdan Edge’e geçmek isterseniz öbür tarayıcınızın geçmişini ve sekmelerini Microsoft Edge’e aktarabileceksiniz.

Internet Explorer ile yaşanan makûs tecrübe sonrası birçok kullanıcı, Microsoft tarayıcılarını kullanma konusunda tereddüt yaşıyor. Microsoft ise tarayıcı cephesinde verdiği çabada şimdi pes etmiş değil. Pekala, bu tarayıcı ne kadar kullanılıyor? Küresel Stats bilgilerine nazaran Edge, tüm platformlarda %3,08 ve masaüstünde %7,43’lük bir pazar hissesine sahip. Üstelik yavaş da olsa pazar hissesini artırıyor.