Microsoft, Kimi Uygulama ve Hizmetleri Sonlandırıyor

Windows 10’a Windows Update ve Store aracılığıyla daima olarak yeni özellikler ve uygulamalar ekleniyor. Microsoft tıpkı vakitte uygulamaların yahut hizmetlerin kullanılmadığını yahut daha güzel alternatiflerin mevcut olduğunu anladığında bunları işletim sisteminde uzun müddet barındırmadan çabucak kaldırıyor. Bu dinamik süreçte, Windows 10’dan kaldırılması planlanan yeni uygulamalar ve hizmetler belirli oldu.

Her yıl olduğu üzere, Microsoft artık de müşterilerine birtakım Windows 10 uygulamaları ve kurumsal hizmetleri için takviyesi 2021’de sona erdireceğini hatırlatıyor. Bunlar hangi uygulamalarmış liste halinde tek tek bakalım.

Office Lens


Office Lens

Tahminen de takviyesi kesilen en dikkat cazibeli Windows 10 uygulaması Office Lens olabilir. Bildiğiniz üzere Office Lens, yazılı gereçlerin fotoğraflarını çekip ve akabinde imajdaki basılı sözleri OCR aracılığıyla metine dönüştürmenize yardımcı oluyordu. Fizikî metinleri çarçabuk sanallaştırmamızı sağlayan bu uygulama, Microsoft Store’dan kaldırıldı. Şayet hala bilgisayarınızda yüklüyse kullanabilirsiniz lakin bulut depolamalara kaydetme süreçlerini artık gerçekleştiremezsiniz. Bu uygulama yerine artık OneDrive kullanabilirsiniz. Geliştiriciler Office Lens’den en uygun biçimde yararlanmak için iOS ve Android ile kullanılmasını tavsiye ediyor.

Eski Microsoft Edge


Eski Sürüm Edge

Windows 10’un tüm sürümleriyle evvelden yüklenmiş orjinal Microsoft Edge tarayıcısının eski versiyonu artık Mart 2021’den sonra desteklenmeyecek. Microsoft, yönetici portalına gönderdiği bir yazıya nazaran, Chromium açık kaynak platformu kullanılarak tekrar tasarlanmış Edge’in yeni sürümünü kullanmalarını tavsiye ediyor. Şayet manuel olarak Chromium Edge’e geçiş yapmazsanız, sistem otomatik olarak güncelleme yapıyor.

Internet Explorer 11


Internet Explorer 11

17 Ağustos 2021’den itibaren artık Office web uygulamaları, Outlook üzere hizmetlere erişmek için Internet Explorer’ı kullanamayacaksınız ve birçok Microsoft hesabı özelliği bu eski tarayıcıda artık kullanılamayacak. Kullanıcılara Windows 10 ile en düzgün halde çalışan Edge’e yükseltmeyi tavsiye ediliyor.

Dayanağı Kalkan Kimi Kurumsal Hizmetler

Bu yılın ilerleyen günlerinde aşağıdaki kurumsal hizmetler için takviyenin sona ermesi planlıyor:

  • TLS 1.0 ve TLS 1.1
  • Skype Kurumsal Çevrimiçi Bağlayıcı Hizmeti
  • Visio Web Erişimi