Microsoft, Sohbet Robotu Projesi için Patent Başvurusu Yaptı

Yazılım devi Microsoft, farklı yenilikler peşinde. Şu anlık Microsoft Sohbet Robotu olarak isimlendirilen bir proje; kullanıcıların isteğine nazaran kişinin özel dataları baz alınarak, o bireyle tıpkı davranış biçimlerine sahip olan bir sohbet robotu geliştirilecek. Tıpkı vakitte bu proje için an itibariyle patent müracaatında bulunan Microsoft, mevzuyla alakalı bilgileri şimdi paylaşmadı.

Microsoft, ortaya çıkan patent müracaatına nazaran bir kişinin profilini çıkartmak için fotoğraflarından, ses datalarından, toplumsal medya gönderilerinden, elektronik bildirilerden ve yazılı mektuplarından faydalanarak, o şahsa benzeyen sohbet robotu oluşturabilecek bir sistem üzerinde çalışıyor. Bu sohbet robotu tıpkı vakitte seçilen kişiyi tam olarak canlandırabilmek için başka bir eğitim sürecinden dahi geçecek.

Bu sistemin kimler için kullanılacağı konusu ise tam olarak aşikâr bir kitleyi amaç almıyor. Microsoft sohbet robotunun hayatta yahut ölmüş insanları hatta rastgele bir kurgusal karakteri de canlandırılabileceği söyleniyor. Epey farklı ve bir yandan ürkütücü bir proje üzere duruyor.

Bu patent başvurusu sonrasında, Microsoft tarafından açıkça belirtilmeyen zımnilik mevzuları hakkında birtakım sorular da akıllara geliyor. Örneğin, insanlara bu Microsoft sohbet robotundan istediğinde çıkma seçeneği olacak mı, yoksa istekleri olmadan bu robotun bir modülü olmaları mı sağlanacak? Yahut farklı bir ihtimal beşerler, vefat eden tanıdıklarını sohbet robotlarına dönüştürmelerini engelleyebilecekler mi? Bu sorulara şimdi yanıt vermek için hayli erken.