Microsoft Store için sürpriz Office Lens kararı

Microsoft, fotoğraf ve evrak taramak için kullanılan Office Lens uygulaması için şaşırtan bir karar aldı. Firma tarafından 2014 yılında çıkarılan uygulamanın Microsoft Store seyahati bitmiş üzere görünüyor. Pekala lakin Microsoft Store, Office Lens uygulaması için neden bu türlü bir karar aldı?

Office Lens uygulaması için yolun sonuna mı geldik?

Microsoft, başarılı uygulaması Office Lens 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren Microsoft Store mağazasından kaldırdı. Aslında bu duyuru çok daha evvel Office Lens uygulama sayfasında yer alıyordu.

Lakin kullanıcılar şu an için uygulamayı bilgisayarlarına indiremiyor. Microsoft, bilhassa taşınabilir tarafında çok kullanılan uygulama için Android ve iOS tarafında ise dayanak vermeye devam ediyor.

Firma tarafından dayanak sayfasında yapılan açıklama ise şu halde:

“Windows için Office Lens’teki fotoğraflarınızı OneDrive, OneNote, Word, PowerPoint yahut PDF’ye kaydetme üzere makul bulut tabanlı hizmetler 31 Aralık 2020’den sonra kullanılamayacak. Uygulamanın öbür özelliklerini şurada yüklü olarak kullanmaya devam edebilirsiniz. aygıtınız. Ayrıyeten Windows 10 için Office Lens, 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren Microsoft Store’dan indirilemeyecektir. Tüm Office Lens özelliklerinden yararlanmaya devam etmek için, iOS yahut Office için Office Lens’in en son sürümünü indirmenizi ve kullanmanızı öneririz.”

Bu açıklamaya nazaran, Office Lens için OneDrive, OneNote üzere bulut tabanlı hizmetlerde kullanılamayacak. Uygulamanın taşınabilir versiyonlarının kullanılıyor olmasına rağmen, Microsoft bulut hizmetleriyle entegre olamaması ise sorun oluşturacak üzere görünüyor.

Microsoft Store‘dan Office Lens‘in kaldırılması ve bulut hizmetleri takviyesinin de kesilmesi, başarılı uygulamanın fişinin çekildiği yorumlarına neden oldu. Office Lens uygulamasını başarılı buluyor musunuz? Sizce Microsoft neden bu türlü bir karar almış olabilir.