Minecraft Oyuncusu Dream’in Speedrun Savunması Reddedildi

Bilgisayar oyunları çıkış yaptığından beri kimi oyuncular bu oyunları olabilecek en kısa müddette bitirmeye çalışıyorlar. “Speedrun” denilen bu olay, günümüzde popülerliğini artırmış durumda. Speedrun popülerliğinin artmasının ardındaki isimse bir Minecraft oyuncusu: Dream.

YouTube’da ve oyunda “Dream” ismini kullanan oyuncu, son 1 yıl için YouTube dünyasında seçkin rastlanan bir muvaffakiyet yakaladı. YouTube’a 2020 yılında başlayan ve birkaç ayda 15 milyon abone kazanan Dream, son vakitlerde internet dünyasının en tartışılan isimlerinden de biri oldu.

Dream’in Speedrun savunması da reddedildi:

Dream, geçtiğimiz haftalarda Minecraft 1.16.1 sürümünde yaptığı Speedrun’la dünya rekortmenlerinin ortasına girmeyi başarmıştı. Bunun akabinde Dream’in başarısı, Minecraft’ın tüm istatistikleri ve olasılıkları ele alınarak yalanlanmıştı. Dream, kendi muvaffakiyetini Photoexcitation isimli bir uzman tutarak ve kendi olasılıklarını paylaşarak savunmuştu.

İşte Photoexcitation isimli o uzmanın paylaştığı istatistikler ve olasılıklar hakkında bugün yeni bir gelişme yaşandı. Minecraft Speedrunning grubu, Dream’in milyonda bir bahtının açıklandığı raporda kullanılan hesaplamaların doğruluğunda açıklar bulunduğunu belirtti.

Dream’in Speedrun’ı hakkındaki tartışmaların ana nedeni bahsettiğimiz üzere baht faktörüydü. Minecraft’ta kısa bir müddet içinde oyunu bitirebilmek için eksiksiz bir yerde doğmanız, her şeyi aradığınız üzere bulmanız ve hiçbir biçimde yanılgı yapmamanız gerekiyor. Dream, yetenekli bir Minecraft oyuncusu olsa da Speedrun’ında rastlanan talihin doğal bir talih olmadığına inanılıyor.

Daha evvel Minecraft Speedrunning moderatörleri tarafından yayınlanan bilgiler, Dream’in Minecraft’ın datalarıyla oynadığına işaret ediyordu. Teze nazaran Dream, Speedrun’ını daha kısa müddette tamamlayabilmek için Minecraft’ın standart baht faktöründen yararlanmamıştı.