Minecraft’taki Herobrine Dünyasının Seed’i Bulundu

Dünyanın en tanınan oyunlarından bir tanesi olan Minecraft‘ta “creepypasta” olarak ortaya atılan ve bir cins Slender Man üzere görülen Herobrine efsanesi bulunmakta. Birinci olarak bir 4chan paylaşımında bahsedilen bu efsane, uzun bir mühlet boyunca oyuncular tarafından fark edilmedi.

Lakin Copeland ismindeki bir yayıncı, oyundaki bu tuhaf karakterin varlığını kanıtlayan görselleri paylaştı. Tek oyunculu oyunlarda ortaya çıkan Herobrine, Minecraft’ın varsayılan kostümüne bir oldukça benziyor. Ortalarındaki tek fark gözlerinin beyaz olması. Ayrıyeten efsaneye nazaran kendisi kayalardaki 2×2 tünelleri kazmak üzere tuhaf davranışlar da sergiliyor.

Herobrine efsanesi

Creepypasta’ya nazaran Herobrine, Minecraft’ın geliştiricilerinden Markus Alexej Persson ya da namı öbür Notch’un ölen kardeşi. Notch’un ölen kardeşini kod satırları ortasında yaşamaya devam etmesi için yazmış olabileceği düşünülüyor. Fakat olağan ki bunların hiçbiri gerçek değil, PCGamer’da yer alan habere nazaran ne Herobrine var ne de Notch’un kardeşi.

Tam bu noktada bir fakat daha sıkıştırmamız gerekiyor zira Herobrine’in birinci sefer görüldüğü Minecraft dünyası gerçek. Ne yazık ki bu dünyanın hangisi olduğu bilinmiyor. PCGamer’a nazaran muhakkak Minecraft dünyaları kaynaklarla (seeds) tekrar oluşturulabiliyor. Yani kaynağı bilmiyorsanız bu türlü bir şeyi yapmak mümkün değil.

Olağanda var olmayan Herobrine’i yeniden de görmek istiyorsanız şanslısınız zira andrew_555 (Kminster) isimli bir kullanıcı kaynağı keşfetti. Kaynağın ayrıntıları şu formda:

  • Seed: 478868574082066804
  • Sürüm: Java Alpha 1.0.16_02
  • Alfa koordinatlar: X=5.06 Y=71 Z=-298.54
  • Çağdaş koordinatlar: X=5.16 Y=71 Z=-298.53
  • Kamera açısı: RX=93.75 RY=-1.2

Yepyeni Herobrine dünyasını görmek istiyorsanız Minecraft Java Edition‘ı indirmeniz gerekiyor. Sonrasında sürüm olarak a1.0.16 seçerek kayıt belgesini düzenlemeniz gerekiyor. Lakin bunun için hazırlanmış bir dünya evrakı da bulunuyor. Bu sayede tam olarak olmanız gereken yerde durduğunuz yenilenmiş bir Herobrine dünyası oluşturabileceksiniz.