Mozilla, Firefox İçin Yeni Bir Tasarım Üzerinde Çalışıyor

Kasım 2019 – Aralık 2020 devrini kapsayan bilgilere nazaran Mozilla, dünyada en fazla kullanılan üçüncü internet tarayıcısı pozisyonunda bulunuyor. %63,38’lik hisseye sahip Google Chrome ve %19,25’lik hisseye sahip Safari’yi takip eden Firefox, tarayıcı pazarında %3,77’lik kıymetli bir yere sahip. Bu oran sadece masaüstü kategorisindeyse %8,39’a çıkıyor.

Firefox internet tarayıcısını daha fazla kullanıcıya ulaştırmak isteyen Mozilla, tarayıcı için daima yeni özellikler getiriyor. Mozilla’nın bir sonraki yeniliğiyse tarayıcısına katacağı yeni görünüm olacak. Bugzilla’da farklı bir başlığı açılan yeni görünüm, şu anlık “Proton” ismiyle anılıyor.

Firefox yeni görünüme kavuşacak:

Mozilla’nın internet sitesinde Firefox’un sahip olacağı yeni görünüme dair bir ekran imajı yahut örnek bir çalışma yer almıyor. Ama Bugzilla’daki başlık altında yer alan ayrıntılar, tarayıcının yeni görünümünün nereleri kapsayacağına işaret ediyor. Buna nazaran Mozilla, Firefox’un adres çubuğunu ve sekme barını, ana menüyü ve birkaç noktayı daha yeni dizayna kavuşturacak.

Yeni tasarım resmi sitede yer almasa da bu, dizaynın bir taslağının olmadığı manasına gelmiyor. Mozilla’nın 2021’in ortalarında yayınlayacağı Firefox 89 sürümüyle birlikte yayınlanması planlanan Proton tasarımı, web geliştiricisi Sören Hentzschel tarafından da ele alındı. Hentzschel, kendi blog’unda Firefox’un yeni dizaynını gördüğünü tez etti.

Sören Hentzschel, dizayna dair birtakım yorumlarda da bulundu. Hentzschel, Firefox’un yeni dizaynla daha çağdaş gözükeceğini tabir ederek Mozilla’nın kullanıcı tecrübesine yönelik kıymetli geliştirmeler sunacağını da ekledi. Proton tasarımı, önümüzdeki haftalarda geliştiriciler için kullanılabilir hale gelebilir.