MSI, NVIDIA Ekran Kartları için Re-Size BAR Takviyesi Sunmaya Başladı

MSI, AGESA COMBO PI V2 1.2.0.0 sayesinde NVIDIA ekran kartlarında Re-Size BAR (Yeniden Boyutlandırılabilir BAR) fonksiyonunu destekleyen AM4 anakart BIOS‘larını güncellediğini duyurdu.

Re-Size BAR teknolojisinin öbür ismi olan AMD Smart Access Memory (AMD Akıllı Erişim Belleği), uyumlu Ryzen 5000 işlemcilerde ve Radeon RX 6000 GPU’larda küçük ancak pahalı bir performans artışı sunuyor. PCIe spesifikasyonunun bir modülü olan bu fonksiyon, performansı artırmak için bir CPU’nun, GPU belleğine sınırsız erişimini sağlıyor.

NVIDIA, CES 2021 etkinliğinde Re-Size BAR’ın ekran kartlarına geleceğini duyurdu. Ek olarak, bu özelliğin oyun içinde sunabileceği mümkün performans artışının altı çizildi. Teknoloji, RTX 3060 12 GB ekran kartı için Şubat ayının sonunda hazır olacak ve Mart ayı civarında vBIOS güncellemeleriyle RTX 30 serisinin geri kalanı için açılacak.

MSI da buna hazır olmak üzere, Ocak ayında birden fazla AM4 anakartında bir sonraki büyük BIOS sunumuyla optimize edilmiş bu teknolojinin fonksiyonelliği getiriyor. Bu anakartlar ise: X570, B550, A520, X470 MAX ve B450 Max. X470 ve B450 anakart kullanıcılarının, Şubat ayında BIOS’un beta sürümünün piyasaya sürülmesi için biraz daha beklemesi gerekecek.

MSI ayrıyeten, Intel yonga setlerine Re-Size BAR takviyesi getiriyor ve 300 serisi Coffee Lake yonga setlerine kadar çeşitli Intel jenerasyonları için orta sıra takviye görülüyor.